4 sekrety dobrego biznesplanu

Szybka Faktura 02/03/2023 brak odpowiedzi
 

Odpowiednio sporządzony biznesplan to podstawa niezależnie od rodzaju firmy. Jego napisanie może się kojarzyć z nie lada wyzwaniem, jednak biorąc pod uwagę kilka cennych wskazówek, można stworzyć plan na działalność idealny. Co stanowi największy sekret dobrego biznesplanu?

Czym właściwie jest biznesplan?

Biznesplan to nic innego, jak plan rozwoju oraz samego powstania przyszłej firmy. Uwzględnia on m.in. cele przedsiębiorstwa i konkretne plany na przyszłość, jego aktualną sytuację i pozycję na rynku, a także sposoby realizacji obranych celów. Biznesplan ma ułatwić podejmowanie kolejnych kroków związanych z działalnością, określić konkretne zamierzenia oraz zadania i ukazać, czy biznes ma w ogóle szansę na powodzenie. Pracując nad biznesplanem, możesz jeszcze bardziej udoskonalić pomysł na swoją firmę. Pokazuje on, co wyróżnia dane przedsiębiorstwo na tle konkurencji i określa jego mocne oraz słabe strony. Możesz sporządzić go na własny użytek lub w przypadku, gdy ubiegasz się o dofinansowanie na otwarcie działalności, np. z urzędu pracy.

Elastyczne podejście

Tworząc biznesplan, warto pamiętać o elastycznym podejściu. Powinien on zostać sformułowany w taki sposób, aby w trakcie rozwoju firmy było możliwe wprowadzanie ewentualnych zmian. Nie powinny one wówczas wpływać negatywnie na założenia oraz plany. Podczas sporządzania treści dokumentu dobrze uwzględnić różne metody realizowania konkretnych celów. Co więcej, dobry biznesplan powinien obejmować co najmniej kilka miesięcy lub lat do przodu.

Czytelność i rzetelność

Biznesplan powinien być przede wszystkim czytelny – jasne, w pełni zrozumiałe wnioski pomogą odbiorcy ocenić szansę na rozwój danej firmy. Dobrym krokiem okaże się stosowanie wszelkiego rodzaju wykresów, tabeli i schematów. Biznesplan powinien być w pełni zrozumiały dla odbiorcy – niezależnie, czy mowa o partnerze, czy instytucji zewnętrznej przyznającej dotację. Tworząc biznesplan, należy pamiętać również o tym, aby nie inspirować się za bardzo biznesplanami innych przedsiębiorstw – nawet jeżeli działają one na tym samym obszarze.

Wiarygodność informacji

Dane zawarte w biznesplanie – np. te dotyczące sytuacji rynkowej – muszą być w 100% wiarygodne. Jeżeli odbiorca znajdzie w treści nieprawidłowości w postaci fałszywych informacji, firma może stracić szansę na ciekawą współpracę czy istotne dofinansowanie. Wszystkie wpisywane do biznesplanu dane najlepiej od razu popierać dowodami.

Uwzględnienie konkurencji

Tworząc biznesplan, zawsze należy pamiętać o ogólnej ocenie rynku. Zdarza się, że początkujący przedsiębiorcy skupiają się wyłącznie na swojej firmie, nie uwzględniając w planie konkurencji. Określenie, co dokładnie wyróżnia firmę na tle przedsiębiorstw działających w tej samej dziedzinie, jest w tym przypadku kluczowe. Znając zakres usług świadczonych przez konkurencję, można stworzyć unikatową ofertę działalności i dopasować ją do potrzeb ewentualnych klientów.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *