Biała lista podatników – co to takiego?

program do faktur 20/11/2019 brak odpowiedzi
 

We wrześniu 2019 roku weszły w życie nowe przepisy, w ramach których została utworzona tak zwana Biała lista podatników. Kogo ona dotyczy? Kto się może na niej znaleźć, a kto powinien? Jakie kryteria trzeba spełniać, żeby być na tej liście? Oto najważniejsze informacje na ten temat. 

Biała lista podatników

Biała lista podatników już obowiązuje i zawiera informacje na temat zarejestrowania, wyrejestrowania oraz aktualnego statusu każdego podatnika podatku VAT. Co więcej, każdy wpisany na nią podatnik jest zobowiązany podać oficjalny, firmowy rachunek, służący do rozliczeń z kontrahentami. Podanie tego numeru ma nie tylko charakter informacyjny, ale również regulacyjny. Prowadzenie rozliczeń za pośrednictwem rachunku innego niż podany na białej liście, będzie sankcjonowane. Kto poniesie konsekwencje? Przedsiębiorca czy kontrahent? O tym w dalszej części artykułu. 

Ważne jednak by dodać, że biała lista jest dokumentem elektronicznym. Jego administratorem jest szef Krajowej Administracji Skarbowej. 

Dzięki niej zostały w jednym miejscu zgromadzone wszystkie najważniejsze informacje, dotyczące przedsiębiorców. Na liście znajdą się też podatnicy przedsiębiorcy, których naczelnik urzędu skarbowego nie zarejestrował jako podatników VAT lub z takiego rejestru wykreślił. W zestawieniu będzie można znaleźć również tych, którym rejestrację VAT przywrócono. 

Danego przedsiębiorcę można odnaleźć po nazwie lub jej fragmencie, po numerze NIP, czy nazwisku osoby, na którą działalność jest zarejestrowana. 

Rozliczenia za pomocą innych rachunków

Wprowadzenie numerów rachunków bankowych do białej listy służy kilku różnym zadaniom. Raz, że ma to znacznie ukrócić proceder realizowania płatności split payment na rachunki oszczędnościowo – rozliczeniowe. Docelowym rachunkiem dla takiej płatności jest bowiem rachunek rozliczeniowy. Druga rzecz, to ograniczenie odliczeń od przychodu. Jeżeli kontrahent przeleje pieniądze na rachunek, który nie znajduje się na białej liście, wówczas nie odliczy sobie w kosztach uzyskania przychodu kwoty powyżej 15 000 zł. Takie zastrzeżenie ma powstrzymać kontrahentów przed przelewaniem środków na konta inne, niż wskazane na białej liście. Przy weryfikacji przelewów znaczenie będzie miała data wykonania zlecenia, a nie obciążenia rachunku czy zaksięgowania pieniędzy na koncie odbiorcy. Może się bowiem zdarzyć tak, że przedsiębiorca zmieni swój oficjalny rachunek i dane zaktualizuje już po zleceniu przelewu przez kontrahenta. W takiej sytuacji nie można wyciągnąć od kontrahenta konsekwencji. On ze swojej strony zrobił wszystko, co do niego należało. 

Ważna jest w tym miejscu jeszcze jedna kwestia. Ograniczenie w odliczeniu dochodów nie będzie obowiązywało, jeżeli wpłacający zgłosi w urzędzie skarbowym, że przelał pieniądze sprzedającemu na inny numer rachunku, niż ten podany na białej liście. W tej sytuacji przedsiębiorca, posługujący się innym numerem konta będzie musiał się tłumaczyć w urzędzie skarbowym ze swoich praktyk, wpłacający zaś nie utraci możliwości odliczenia przelewu od kosztów uzyskania przychodu. 

Plany na przyszłość

Fiskus ma w planach przekazanie białej listy podatników do różnorodnych instytucji finansowych, jak banki czy skoki. Jeżeli wdrożą one odpowiednie rozwiązania informatyczne, to kontrahent, już na etapie zlecania przelewu, będzie mógł zweryfikować, czy wpłaca pieniądze na rachunek zarejestrowany na białej liście, czy inny. Jak na razie, taka opcja ma być dla banków jednak dobrowolna, ale nie obowiązkowa. 

Sankcje za wpłaty na niewłaściwe konto również są planowane dopiero na przyszłość. Według oficjalnych informacji, zaczną one obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Co za tym idzie, ostatnie cztery miesiące roku 2019 nie obligują jeszcze do wykonywania wpłat na konto podane we wpisie. 

Dla przedsiębiorców są to dodatkowe obowiązki. Wszelkie zmiany, modyfikacje czy chociażby utworzenie nowego konta (bez rezygnacji ze starego), muszą być zgłaszane do urzędu skarbowego. Kontrahenci natomiast, którzy również prowadzą działalność gospodarczą są zobowiązani do każdorazowego sprawdzenia numeru rachunku sprzedawcy, przed dokonaniem przelewu za zakupy.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *