Dieta krajowa w pigułce

Szybka Faktura 09/08/2021 brak odpowiedzi
 

Pracodawca, który wysyła pracownika w podróż służbową, jest zobowiązany pokryć wszelkie jej koszty – m.in. związane z dojazdem, noclegiem czy wyżywieniem. Jednym z nich jest tak zwana dieta krajowa. Co dokładnie ona oznacza, komu przysługuje i jakie są jej stawki na rok 2021?

Co to jest dieta krajowa?

Dieta krajowa to kwota przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia pracownika podczas podróży służbowej. Warto zaznaczyć, że dotyczy ona delegacji, które odbywają się wyłącznie na terenie Polski – wyjeżdżając do obcego kraju, otrzymuje się tzw. dietę zagraniczną. Wysokość diety krajowej przypadającej na jednego pracownika, zależna jest od długości podróży służbowej. Oblicza się ją za czas od wyjazdu z miejsca rozpoczęcia delegacji do powrotu do miejsca jej zakończenia. Stawki diet krajowych mogą ulegać zmianom z roku na rok. Wysokość diet krajowych z uwzględnieniem czasu trwania podróży określa rozporządzenie Ministra Pracy
i Polityki Społecznej.

Komu przysługuje dieta krajowa?

Dieta krajowa przysługuje pracownikowi, którego pracodawca wysyła w podróż służbową w kraju. Jedynym warunkiem przyznania diety jest to, by trwała ona dłużej niż 8 godzin. Jeżeli wyjazd służbowy jest związany konkretnie z działalnością danej firmy, istnieje możliwość zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodu. Dieta krajowa nie przysługuje w przypadku, w którym pracownik ma zapewniony dostęp co całodziennego, bezpłatnego wyżywienia lub jeżeli jest on delegowany do miejsca swojego pobytu stałego bądź tymczasowego.

Dieta krajowa – stawki na 2021 rok

Minimalna stawka diety krajowej w 2021 roku to 30 złotych na dobę podróży. Jeżeli wyjazd trwa powyżej 12 godzin, pracownikowi przysługuje pełna kwota. W przypadku delegacji trwającej od 8 do 12 godzin, jest to 50% diety, natomiast jeśli podróż służbowa jest krótsza niż 8 godzin, dieta krajowa nie przysługuje pracownikowi wcale. Jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, każda doba to 100% diety krajowej. Za rozpoczętą, niepełną dobę trwającą do 8 godzin, przypisane jest z kolei 50% kwoty. W sytuacji, w której pracodawca zapewnia pracownikowi bezpłatne wyżywienie – np. poprzez wykupienie posiłków – lub nocleg w hotelu z wyżywieniem, wysokość diety krajowej ulega obniżeniu o wskazane koszty. Wówczas za śniadanie lub kolację odejmowane jest 25% kwoty diety krajowej – 7,50 złotych, natomiast za obiad – 50% diety, czyli 15 złotych. Warto wiedzieć, że koszt noclegu za dobę hotelową nie może przekraczać dwudziestokrotności stawki diety krajowej.

Własne zasady rozliczania diety krajowej

Diety krajowe, które zapisane są w rozporządzeniu Ministra Pracy i Opieki Społecznej, dotyczą firm, w których nie zostały określone odrębne przepisy rozliczania kosztów poniesionych podczas podróży służbowych. Obowiązują one również pracowników sfery budżetowej. Każdy pracodawca ma prawo utworzyć własny regulamin – należy jednak pamiętać, że nie wolno stosować wówczas wyższych stawek, niż te określone w rozporządzeniu Ministra.

Jeżeli Twój pracodawca wyśle Cię w podróż służbową, w opisanych wyżej sytuacjach zawsze powinien zapewnić Ci dietę krajową – rozpoczynając delegację warto o tym pamiętać!

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *