Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – co to jest?

program do faktur 25/01/2020 brak odpowiedzi
 

W zestawie obowiązkowych ubezpieczeń, za które składki trzeba odprowadzać do ZUS, znajduje się również ubezpieczenie dobrowolne. Jego wykupienie jest możliwe, ale nie jest konieczne. Przysługuje zarówno pracownikom, jak i samym przedsiębiorcom. Składka za to ubezpieczenie nie jest bardzo wysoka, ale korzyści, jakie płyną z jego posiadania są naprawdę wymierne. Czego dotyczy to dobrowolne ubezpieczenie, jak działa i jakie korzyści gwarantuje? Oto najważniejsze informacje na ten temat. 

Ubezpieczenie chorobowe

Ubezpieczenie chorobowe to forma ochrony, którą państwo oferuje pracownikowi oraz przedsiębiorcy. Zapewnia przede wszystkim wsparcie finansowe w razie zachorowania, którego ciągłość będzie dłuższa niż 30 dni. W ciągu trzydziestu dni zwolnienia bowiem, wynagrodzenie chorobowe płacone jest pracownikowi przez samego pracodawcę. Gdy zwolnienie się przedłuża, wówczas obowiązek wypłacania pieniędzy przechodzi na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a chory pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy. 

Ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe w przypadku osób, które zatrudnione są na umowę o pracę. Pracodawca musi im to ubezpieczenie opłacać i prawo nie przewiduje tu dla niego żadnej dowolność. Natomiast w przypadku przedsiębiorców i osób, które są zatrudnione w oparciu o umowę zlecenie takie ubezpieczenie jest wyłącznie dobrowolne i można, ale nie trzeba z niego skorzystać. 

Ubezpieczenie chorobowe dla przedsiębiorcy

W przypadku przedsiębiorcy wykupienie dodatkowego, dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego to rzeczywiście nieco wyższa składka ubezpieczeniowa, ale za to cała gama korzyści, które docenia się dopiero wtedy, gdy można z nich skorzystać. 

Zasadniczo, mało który przedsiębiorca chodzi na L4, czyli zwolnienie lekarskie. Praca we własnej firmie wymaga aktywności i zaangażowania – to oczywiste. Przedsiębiorca to jednak też człowiek i jemu również może się zdarzyć zachorować. Jeżeli nie zdecyduje się na wykupienie ubezpieczenia chorobowego, wówczas choruje niejako „na swój koszt”. Zwykle kończy się to pracowaniem mimo złego samopoczucia.

Jeżeli jednak ubezpieczenie chorobowe będzie wykupione, wówczas można skorzystać ze świadczenia chorobowego, które wypłacane jest przez ZUS. Jak to wygląda? Otóż, przedsiębiorca, który otrzymuje od lekarza zwolnienie lekarskie, może spokojnie wrócić do domu i czekać na pieniądze przesłane mu przez ZUS. Lekarz przekaże wystawione zwolnienie do ZUS i ich obowiązkiem jest wyliczyć odpowiedni zasiłek chorobowy. Po jego wyliczeniu, do końca miesiąca muszą go przedsiębiorcy wypłacić.

Nie angażujesz się więc w swoją pracę, ponieważ jesteś zwyczajnie chory i nie możesz się w nią angażować, ale pieniądze i tak otrzymasz. Mało tego, dzięki ubezpieczeniu chorobowemu maleje nieco składka na ZUS za okres choroby. Po zakończeniu zwolnienia lekarskiego, trzeba się udać do ZUS i poprosić ich o wyliczenie składki, która będzie za dany miesiąc obowiązywała przedsiębiorcę. Skąd ta różnica? Bierze się ona z dni nieobecności w pracy. Składka na ubezpieczenie społeczne (w tym również chorobowe, ale nie wliczając ubezpieczenia zdrowotnego, które jest jakby osobną kwestią), dotyczy przedsiębiorcy, który przez cały miesiąc, w sensie dni roboczych, był aktywny w wykonywaniu swojej pracy. Jeżeli w ciągu tego miesiąca przedsiębiorca był dwa tygodnie chory, to wówczas te dwa tygodnie zostają wyłączone z jego obowiązku składkowego. Składka za miesiąc, w którym przedsiębiorca był chory powinna być zatem niższa. Innymi słowy, korzyści są dwie: wypłata środków za okres choroby i zwolnienie z obowiązku opłacenia części składki. 

Ubezpieczenie chorobowe w przypadku umowy zlecenia

Umowa zlecenie, która również obciążona jest składkami ubezpieczeniowymi pozwala na zawarcie ubezpieczenia chorobowego, ale jest to również dobrowolna opcja, jak w przypadku przedsiębiorcy. Pracownik określa, czy chce mieć takie ubezpieczenie, czy nie. Co to dla niego oznacza? Jeżeli zachoruje, wówczas otrzyma wypłatę wynagrodzenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Bez tego ubezpieczenia – nie otrzyma żadnych pieniędzy. Nie dostanie wypłaty, ponieważ nie wykonuje zlecenia i nie dostanie świadczenia, bo prawnie mu ono nie przysługuje. Koszt nie jest wysoki, warto więc zgłosić pracodawcy chęć przystąpienia do tego ubezpieczenia.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *