Dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej. Gdzie szukać informacji i środków?

program do faktur 16/12/2016 brak odpowiedzi
 

Rozpoczęcie działalności gospodarczej wymaga nie tylko precyzyjnych i starannych przygotowań, ale również inwestycji. Niektóre inicjatywy przedsiębiorców są mniej kosztowne, inne muszą być istotnie dofinansowane już w pierwszej fazie wdrażania. Nie każdy przedsiębiorca posiada własne środki, które może przeznaczyć na rozwój firmy. Częściej, sytuacja wygląda w ten sposób, że przedsiębiorca potrzebuje dofinansowania, wsparcia, by móc rozpocząć swoją działalność. Jeżeli plan i pomysł są dopracowane, to taka inwestycja powinna się bardzo szybko zwrócić. Skąd pozyskać środki na takie wsparcie? Gdzie się udać, by uzyskać wszelkie niezbędne informacje i zdobyć pieniądze?

Źródła informacji

Rzetelne informacje można pozyskać z pewnością w sieci. Internet jest doskonałym źródłem tego rodzaju informacji, trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. Dobrym miejscem na pozyskiwanie tego rodzaju informacji są strony rządowe. Ich domeny kończą się głównie na .gov. Jednak nie tylko oficjalne, urzędowe strony mogą stanowić źródło tego rodzaju informacji. Również, coraz szerzej, zajmują się tym osoby prowadzące blogi. Często są to fachowcy specjalizujący się w pisaniu wniosków o dotacje i blog stanowi dla nich sposób promowania usług. Takie miejsca są źródłem wiarygodnym i godnym zaufania. Ważne jednak by to były naprawdę rzetelnie prowadzone strony. Łatwo tu bowiem wprowadzić w błąd. Powinno się unikać stron, które budzą jakąś niepewność lub nie wyglądają profesjonalnie. Jest duża szansa, że zamieszczone tam informacje nie są do końca pewne.

Dobrym źródłem informacji są również urzędy. Przede wszystkim, lokalne urzędy pracy powinny udzielać tego rodzaju informacji. Dotacje stanowią część programu aktywizacji społeczeństwa i aktywizacji zawodowej, dlatego właśnie to te placówki zostały zobowiązane do informowania zainteresowanych. Wystarczy wybrać się do najbliższej siedziby i zapytać pracowników. Nie tylko udzielą informacji osobiście, ale również powinni wręczyć materiały informacyjne.

Źródła dofinansowania

Zasadniczo, są dwa źródła dofinansowania nowych działalności gospodarczych. Pieniądze na rozkręcenie firmy można pozyskać zarówno z budżetu samorządowego, jak i z finansów Unii Europejskiej. Finansowanie z budżetu samorządowego jest ograniczone. Ograniczone jest przede wszystkim wysokością dotacji. Wnioski przyjmowane są w określonym czasie. Jeżeli już na początkowym etapie, budżet ten zostanie wyczerpany, każda kolejna, otwierana w danym roku firma, już nie uzyska dofinansowania. Niestety, choć wysokość dotacji jest satysfakcjonująca dla przedsiębiorców, to budżety samorządowe nie są w stanie zaspokoić roszczeń wszystkich przedsiębiorców, którzy spełniają warunki.

Drugim źródłem dofinansowania może być Unia Europejska. Tutaj jest nieco więcej możliwości, z kilku powodów. Przede wszystkim, budżet na projekty unijne jest znacznie wyższy niż samorządowy. Po drugie, konkursy na dotacje są zróżnicowane i to daje więcej szans na uzyskanie wsparcia finansowego. Można skorzystać z programu rozwoju przedsiębiorczości, ale można też skorzystać z programów regionalnych. Część bowiem finansów Unii jest przeznaczona na wspieranie rozwoju określonego regionu kraju. Wspieranie regionu, to również wspieranie jego gospodarki, czyli także nowo powstających przedsiębiorstw. Inną grupę stanowią programy wspierające rozwój innowacji i technologii. Jeżeli powstające przedsiębiorstwo wpisuje się w cele programu, również może się ubiegać o pieniądze na start.

Pozyskanie dofinansowania to doskonały początek dla własnej działalności. To jakby zaczynać bieg będąc już rozpędzonym. Jest to ogromne ułatwienie, ale też trzeba wiedzieć, jak je wykorzystać i jak zrobić z niego dobry użytek. Dlatego też warto wcześniej opracować dobry plan i zdobyć jak najwięcej wiedzy, która pomoże osiągnąć sukces z dofinansowaniem.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *