Faktura VAT marża

program do faktur 06/11/2015 brak odpowiedzi
 

Faktura VAT marża to specyficzny rodzaj faktury VAT. Jej nazwa jest myląca i wprowadza w błąd laików, którzy na podstawie jej nazwy sądzą, że dokument zwany faktura VAT marża oprócz elementów spotykanych na każdej fakturze zawiera również wyszczególnienie marży, którą nalicza sobie sprzedawca towarów lub usług.

Faktura VAT marża to dokument, którego istotą jest możliwość naliczenia podatku VAT w przypadku, gdy przedmiot który kupujemy został kupiony przez pośrednika nie będącego płatnikiem podatku VAT. Tego typu dokumenty wystawiają na przykład komisy samochodowe, touroperatorzy czy też galerie sztuki. Na tego typu fakturze znaleźć się może jedynie całkowita należność za towar, nie może tam być żadnej informacji o podatku VAT, ani też o marży. Powinna także wskazywać kwotę, która została zapłacona za towar, a nie kwotę pomniejszoną o marżę lub / i podatek VAT.

Wystawiając fakturę VAT marża podatnik podaje kwotę należności zarówno w formie liczbowej, jak i słownej. Nie można zapomnieć, by dokument nosił tytuł FAKTURA VAT MARŻA. Muszą się na nim znaleźć dane z każdej zwykłej faktury – imię i nazwisko, nazwa sprzedawcy, adresy i numery NIP stron transakcji, data sprzedaży i wystawienia faktury, jej kolejny numer, a także nazwa towaru, jednostka miary i ilość. Prawo do wystawieniafaktury VAT marża mają podatnicy, dla których podstawą opodatkowania jest właśnie marża. Marża jest różnicą między kwotą należności, którą płaci za towar nabywca, a ceną towaru, pomniejszoną o kwotę podatku.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *