Kredyt technologiczny – abc

Szybka Faktura 12/05/2023 brak odpowiedzi
 

Kredyt technologiczny, nazywany także kredytem na innowacje technologiczne, stanowi wyjątkowo korzystne rozwiązanie dla firm, które zamierzają wprowadzić na rynek nową technologię. To kredyt realizowany z programu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027. Co wyróżnia ten rodzaj dotacji, kiedy się na niego zdecydować i w jaki sposób ubiegać się o konkretną kwotę?

Kredyt technologiczny – co go wyróżnia?

Kredytem technologicznym nazywamy dotację pozwalającą na pokrycie kosztów wdrożenia nowej technologii. To doskonała alternatywa dla kredytu inwestycyjnego, działająca na podobnych zasadach. Po uzyskaniu kredytu przedsiębiorstwo spłaca bowiem jedynie część pożyczonych środków. Warunkiem koniecznym do uzyskania potrzebnej kwoty jest posiadanie zdolności oraz historii kredytowej. Kredyt technologiczny to rozwiązanie głównie dla średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw, które od dawna planują realizację innowacyjnej technologii, lecz nie posiadają wystarczających środków. W przypadku tego rodzaju kredytu nawet 75% kwoty pochodzi z państwowego Funduszu Kredytu Technologicznego.

Środki z kredytu technologicznego – na co można je przeznaczyć?

O kredyt na innowacje technologiczne warto starać się w sytuacji, gdy firmie brakuje środków zarówno na pozyskanie patentów czy licencji, jak i na zakup urządzeń, narzędzi, oprogramowania czy nieruchomości. Otrzymane z dotacji środki można bowiem przeznaczyć na każde z nich. Ważne, aby nowe produkty lub usługi spełniały warunki ustalone w kryteriach wyboru, a po realizacji projektu były realnym przedmiotem sprzedaży. Kredyt technologiczny stanowi zdecydowanie bardziej opłacalne rozwiązanie niż inne pożyczki i kredyty oferowane przez większość banków. Dzięki niemu niewielkie firmy mogą wprowadzić na rynek nowoczesne technologie, zyskując jednocześnie przewagę nad konkurencją i przyciągając wielu nowych kontrahentów.

Jak uzyskać kredyt technologiczny?

Przedsiębiorca starający się o kredyt technologiczny musi zadeklarować, jaki wniesie wkład własny, i złożyć w banku komercyjnym podanie z niezbędnymi załącznikami. Dołączone do niego dokumenty stanowią źródło informacji o aktualnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa – dzięki nim bank zyskuje pewność, że firma spłaci wymaganą część kredytu. Nie powinno zabraknąć wśród nich także prawidłowo sporządzonego biznesplanu. Kolejny krok to złożenie wniosku o dotację w Banku Gospodarstwa Krajowego. W ciągu następnych 60 dni należy zawrzeć umowę kredytu technologicznego z bankiem kredytującym lub otrzymać od niego jego promesę. W umowie zawarty jest istotny zapis, który zobowiązuje firmę do rozpoczęcia sprzedaży towarów wyprodukowanych dzięki wdrożonej nowoczesnej technologii. Jeżeli wniosek o przyznanie kredytu na innowacje technologiczne zostanie rozpatrzony pozytywnie, podczas realizacji projektu przedsiębiorca otrzyma premię technologiczną w postaci transz. Ostatnia część środków trafia do firmy po zakończeniu wdrażania nowej technologii.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *