Kwota wolna od podatku w Nowym Ładzie

Szybka Faktura 17/12/2021 brak odpowiedzi
 

W związku z wprowadzeniem Nowego Ładu zmieni się wysokość wynagrodzeń. Szacuje się, że zmiany będą korzystne dla niemal 18 milionów Polaków. Kto będzie mógł skorzystać z dostępnych ulg podatkowych? W jaki sposób już od stycznia skorzystać z dostępnych ulg? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Zwiększona kwota wolna od podatku

Pierwszym czynnikiem, który wpływa na zwiększenie comiesięcznego wynagrodzenia, jest wyższa kwota wolna od podatku. Według zasad podatek należy opłacić, gdy przekroczona zostanie określona podstawa. Oznacza to, że wszystkie zarobki poniżej ustalonego progu podatkowego podlegają kwocie wolnej od podatku. Do tej pory najmniej zarabiający Polacy nie płacili podatku, jeżeli kwota nie przekraczała 8 tys. zł. Jednak większa liczba osób korzystała z kwoty wolnej w wysokości 3091 zł. Po wprowadzeniu Polskiego ładu kwota ta będzie stała i będzie równa 30 tys. zł w skali roku. Polacy, którzy zarobią mniej, nie będą musieli płacić podatku. Osoby zarabiające więcej, zapłacą podatek dopiero od nadwyżki, którą osiągną ponad 30 tys. zł.

Kto może skorzystać z kwoty wolnej od podatku w Nowym Ładzie?

Nowe zasady będą obowiązywać wszystkich, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych. Są to osoby pracujące na etacie, wykonujące umowy cywilnoprawne, emeryci oraz niektórzy przedsiębiorcy. Do lamusa odejdzie również ograniczenie, które mówiło o tym, że kwota wolna od podatku nie przysługuje osobom zarabiającym ponad 127 tys. zł rocznie. Osoby rozliczające się liniowo, karta podatkową lub ryczałtem nie będą mogły skorzystać z kwoty wolnej od podatku.

Kwota wolna od podatku – formalności

Z pewnością wiele osób zada sobie pytanie, czy trzeba składać wniosek o przyznanie kwoty wolnej od podatku. Odpowiedź jest krótka i jasna – nie trzeba. Kwota wolna jest automatycznie uwzględniana, więc nie trzeba składać dodatkowych wniosków, aby z niej skorzystać. Jednak jeżeli chcemy, aby kwota wolna od podatku była uwzględniana w comiesięcznym wynagrodzeniu, formalności są nieco inne.

Jeżeli pracujesz na umowie o pracę, nic się nie zmienia. Z kwoty wolnej od podatku będą korzystać wszystkie osoby, które złożyły formularz PIT-2. Jest to dokument, który zazwyczaj jest podpisywany przed otrzymaniem pierwszej wypłaty. Taki wniosek jest ważny przez cały czas, dopóki jego faktyczny stan się nie zmieni. Oznacza to, że wraz z wprowadzeniem Nowego Ładu, takie osoby nie muszą składać nowych dokumentów.
W przypadku umów cywilnoprawnych nie ma możliwości złożenia PIT-2. Tutaj zazwyczaj comiesięczna wypłata jest nieco niższa, lecz w rozliczeniu rocznym zostaje wyrównana. Nowy Ład sprawi, że suma wypłaty „na rękę” będzie jeszcze niższa, a zwrot podatku na koniec roku wzrośnie.
Jeżeli nie chcemy, aby w ten sposób obniżona została wypłata, to są dwie możliwości. Możesz złożyć pisemny wniosek do zleceniodawcy, w którym wystąpisz o niepobieranie zaliczek na podatek. Jednak taki dokument mogą złożyć tylko osoby, których roczne dochody nie przekroczą 30 tys. zł. Drugim sposobem jest poproszenie pracodawcy o złożenie do naczelnika urzędu skarbowego wniosku o zwolnienie z obowiązku płacenia comiesięcznego podatku.

Nowy Ład – nowe zasady

Polski Ład jest dość skomplikowany, szczególnie dla osób, które do tej pory nie interesowały się algorytmami wyliczania comiesięcznych wypłat. Jeżeli chcesz dokładnie dowiedzieć się, co przewiduje wprowadzany dokument, to najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów. Na wszystkie Twoje pytani odpowiedzą profesjonaliści parujący w biurze rachunkowym szybkafaktura.pl.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *