Leasing konsumencki – kiedy warto pomyśleć o tym rozwiązaniu?

program do faktur 26/04/2020 brak odpowiedzi
 

Leasing jest formą finansowania, z której bardzo często korzystają przedsiębiorcy. Od 2011 roku na takie rozwiązanie mogą również zdecydować się osoby nieposiadające własnej działalności gospodarczej. W jakich przypadkach warto rozważyć leasing konsumencki?

Leasing konsumencki – co to takiego?

Leasing konsumencki to jedna z form finansowania. Przeznaczona jest ona dla osób fizycznych, które nie posiadają własnej działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie łączy niektóre cechy charakterystyczne kredytu oraz dzierżawy. Przedmiotem leasingu konsumenckiego mogą być zarówno rzeczy ruchome, jak i nieruchomości. Co ważne, leasingobiorca może użytkować rzecz będącą przedmiotem leasingu, natomiast regularne wpłacanie rat nie oznacza nabycia przez niego praw własności. Poza tym osoba ta, po zakończeniu czasu trwania umowy, nie ma obowiązku (ale ma taką możliwość) zakupu rzeczy, z której korzystała w ramach leasingu. Na taką formę finansowania można decydować się dopiero od 2011 roku – dzięki wprowadzeniu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Czym różni się leasing konsumencki od kredytu?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że choć niektóre elementy leasingu konsumenckiego i kredytu są podobne, to te dwie formy finansowania różnią się od siebie. Przede wszystkim kredyt można wziąć na dowolny cel, a leasing konsumencki dotyczy nieruchomości oraz rzeczy ruchomych. Podpisanie umowy kredytu oznacza, że kredytobiorca nabywa prawa własności do przedmiotu umowy. W przypadku leasingu przedmiot umowy pozostaje własnością leasingodawcy, a leasingobiorca ma prawo jedynie do użytkowania finansowanej rzeczy. Po spłaceniu kredytu przedmiot umowy wciąż jest własnością kredytobiorcy, natomiast zakończenie czasu trwania umowy leasingu oznacza, że leasingobiorca może zdecydować się na zakup danej rzeczy, ale nie ma takiego obowiązku. Dodatkowo, firmy leasingowe mogą (ale nie muszą) przekazywać dane o klientach do Biura Informacji Kredytowej, a banki robią to w każdym przypadku.

Kiedy warto zdecydować się na leasing konsumencki?

O leasingu konsumenckim warto pomyśleć wtedy, gdy chcemy użytkować dany przedmiot (np. samochód) przez pewien czas, ale nie zależy nam na tym, by stał się on naszą własnością. Taką formę finansowania można rozważyć również w sytuacji, kiedy chcemy uniknąć dużej liczby formalności. W przypadku leasingu konsumenckiego mamy do czynienia z procedurą uproszczoną, natomiast otrzymanie kredytu jest czasochłonne i wymaga dostarczenia wielu dokumentów. Osoba, która chce skorzystać z leasingu konsumenckiego, przeważnie musi przedstawić dokument tożsamości oraz zaświadczenie o uzyskiwanych przychodach. Co więcej, leasingobiorcy często mogą liczyć na atrakcyjne zniżki. Wynika to np. ze współpracy firm leasingowych z producentami samochodów. Zastanawiając się nad leasingiem konsumenckim, należy mieć na uwadze to, że jeśli przedmiot umowy zostanie skradziony albo powstanie szkoda całkowita, to umowa nawiązana z leasingodawcą ulegnie wygaśnięciu.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *