Płynność finansowa – jak zarządzać?

Szybka Faktura 22/07/2024 brak odpowiedzi
 

Utrzymywanie płynności finansowej pomaga w bieżącym rozwoju firmy i realizacji kolejnych inwestycji. Jej brak może z kolei skutkować mniej lub bardziej poważnymi problemami finansowymi. W jaki sposób zarządzać firmowymi zasobami, aby zachować płynność finansową?

Czym jest płynność finansowa?

W odniesieniu do działalności gospodarczej płynność finansowa to zdolność do terminowego regulowania zobowiązań wobec kontrahentów i organów podatkowych – np. urzędu skarbowego. Właściwe zarządzanie płynnością finansową pozwala na stały rozwój firmy i bieżące realizowanie założonych celów oraz inwestycji. Brak płynności może z kolei spowodować problemy finansowe, a niekiedy nawet upadłość. Do zarządzania płynnością finansową służą m.in. takie narzędzia jak:

  • kredyty;
  • leasing;
  • faktoring;
  • windykacja należności.

Analiza płynności finansowej

Aby skutecznie zarządzać płynnością finansową firmy, warto pamiętać o jej wcześniejszej analizie. Pomaga ona określić obszary wymagające zmian i wdrożyć kroki, które uchronią przedsiębiorstwo przed poważnymi problemami finansowymi oraz całkowitą upadłością. Analiza płynności finansowej dzieli się na:

  • analizę dynamiczną – uwzględnia ona konkretne wskaźniki przepływów pieniężnych (np. rachunki przepływów) w konkretnym okresie;
  • analizę statyczną – polega ona na ocenie płynności finansowej na podstawie sprawozdań finansowych w krótkoterminowej perspektywie.

Bieżąca kontrola płatności i windykacja należności

Prawidłowe zarządzanie płynnością finansową obejmuje również bieżące kontrolowanie terminów płatności od kontrahentów. Już nawet jedno opóźnienie może utrudnić firmie pokrycie niezbędnych kosztów – np. opłacenie podatków. W przypadku nieterminowych płatności – lub ich całkowitego braku – pomocne okazują się przypomnienia o dokonaniu płatności. Szybka Faktura i wiele innych programów do fakturowania wysyła je klientom automatycznie. Jeśli natomiast kontrahent nie wykonał przelewu pomimo otrzymania ponaglenia, niezbędna może się okazać windykacja.

Różne terminy płatności

Kolejnym skutecznym sposobem na zachowanie płynności finansowej firmy jest rozdzielenie płatności od klientów na kilka momentów w miesiącu. Jeśli każdy z nich reguluje swoje należności w innym terminie, środki spływają do firmy niemal przez cały miesiąc – a to znacznie ułatwia pokrycie bieżących zobowiązań, np. względem ZUS czy US.

Ograniczenie firmowych kosztów

Prostym sposobem na efektywne zarządzanie płynnością finansową firmy jest też optymalizacja kosztów. Redukcja niektórych wydatków może w znacznym stopniu wpłynąć na aktualną sytuację materialną przedsiębiorstwa. Co zatem można zrobić? Rozważyć zmianę strategii marketingowej, zamienić outsourcingu księgowości na program do księgowości online czy sprzedać pewne składniki majątku.

Właściwie prowadzona księgowość

Płynność finansowa przedsiębiorstwa zależy też od sposobu prowadzenia firmowej księgowości. To ważne, aby była ona zarządzana w sposób terminowy, skrupulatny i zgodny ze stale zmieniającymi się przepisami. Dzięki temu można nawet niekiedy obniżyć podatek do zapłaty. Już samo przejście ze współpracy z biurem rachunkowym na samodzielną księgowość – np. z Szybką Fakturą – może pomóc zmniejszyć firmowe koszty, ułatwiając tym samym zachowanie płynności finansowej.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *