Podatki a firma w mieszkaniu – co warto wiedzieć?

Szybka Faktura 11/08/2022 brak odpowiedzi
 

Prowadząc działalność gospodarczą, nie zawsze musimy posiadać osobną siedzibę – obowiązki związane z firmą możemy wykonywać również w miejscu zamieszkania. Może to być zarówno cały lokal mieszkalny, jak i jeden pokój. Jakie są skutki podatkowe związane z prowadzeniem działalności w mieszkaniu?

Podatek od nieruchomości

Decydując się na prowadzenie firmy w mieszkaniu, musimy liczyć się z możliwością wzrostu podatku od nieruchomości. Jeśli działania związane z firmą nie mają dużego wpływu na warunki korzystania z lokalu, nie ma potrzeby dopełniania żadnych dodatkowych formalności. Wysokość stawek podatku określana jest w drodze uchwały przez Radę Gminy. W przypadku budynków mieszkalnych bądź ich części nie mogą one przekroczyć rocznie 0,89 zł od 1 m² powierzchni użytkowej. W przypadku budynków lub ich części związanych z prowadzeniem firmy, a także od budynków mieszkalnych bądź ich części zajętych na prowadzenie działalności, jest to z kolei maksymalnie 25,74 zł od 1 m² powierzchni użytkowej. Jeżeli natomiast charakter firmy wiąże się z koniecznością zmiany warunków korzystania z części lokalu mieszkalnego, zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania do organu administracji publicznej może być niezbędne. Mowa m.in. o podjęciu w obiekcie bądź jego części działalności, która mogłaby wpływać na środowisko lub zmieniać warunki higieniczno-sanitarne czy warunki bezpieczeństwa pożarowego. Kwota podatku od nieruchomości rośnie w sytuacji, kiedy część mieszkania przeznaczona jest jedynie do celów firmowych – nawet jeżeli wcale nie musimy jej przebudowywać lub remontować. Warto jednak wiedzieć, że kwotę zapłaconą z tytułu podatku można wliczyć w koszty prowadzenia działalności.

PIT

Koszty uzyskania przychodów to wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania bądź zabezpieczenia ich źródła. Prowadząc działalność gospodarczą w mieszkaniu, możemy zatem zaliczyć do kosztów m.in. wydatki na media, czynsz bądź też część odsetkową raty kredytu. W przypadku wykorzystywania na potrzeby firmy jedynie niewielkiej części mieszkania – np. jednego pokoju – należy policzyć, w jakim stopniu wydatek wiąże się bezpośrednio z działalnością gospodarczą. W tym celu najlepiej podzielić powierzchnię mieszkania wykorzystywaną do celów firmowych przez powierzchnię całego lokalu mieszkalnego. Jeśli natomiast chodzi o telefonię komórkową czy Internet, możemy też wydzielić u operatora rachunki dla działalności gospodarczej, które następnie wliczymy do kosztów podatkowych.

Podatek VAT

Prowadząc firmę w mieszkaniu, mamy prawo do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości od wydatków, które dotyczą tylko i wyłącznie działalności gospodarczej. Wykorzystując mieszkanie jednocześnie do celów prywatnych i firmowych, musimy więc wyliczyć udział procentowy, w jakim jest ono wykorzystywane do prowadzenia firmy. Zgodnie z określonym procentem mamy możliwość do odliczenia czynszu, mediów – np. energii elektrycznej lub wody – oraz podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych związanych z nieruchomością.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *