Przewodnik po rodzajach faktur

Szybka Faktura 16/12/2024 brak odpowiedzi
 

Mówiąc o fakturach, w pierwszej kolejności myślimy zazwyczaj o fakturach VAT. W obiegu gospodarczym stosowanych jest jednak znacznie więcej typów dokumentów księgowych. Poznaj ich pozostałe rodzaje i dowiedz się, jakich transakcji dotyczą.

Faktura VAT podstawowa

Najpopularniejszym typem faktur towarzyszących transakcjom sprzedaży są faktury VAT. Wystawia się je przy sprzedaży zarówno na rzecz innych przedsiębiorców, jak i na rzecz konsumentów. W drugim przypadku dowód sprzedaży stanowi klasyczny paragon fiskalny, jednak klient może poprosić o wystawienie faktury do tego paragonu – wówczas sprzedający ma obowiązek ją sporządzić. Faktura VAT wystawiana jest w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron, i musi zawierać pewne obowiązkowe elementy.

Faktura uproszczona

Często stosowanym typem faktury jest również faktura uproszczona, wystawiana w sytuacji, w której kwota należności wynosi maksymalnie 450 złotych (100 euro). To nic innego, jak paragon fiskalny z NIP-em nabywcy towaru lub usługi. Dokument zawiera znacznie mniej informacji niż klasyczna faktura VAT – muszą jednak widnieć na nim takie dane jak: numer kolejny faktury, data jej wystawienia, data sprzedaży, dane sprzedawcy i nabywcy wraz z numerami NIP, nazwa towaru/usługi, kwota należności ogółem, a w razie udzielonego rabatu również jego wysokość.

Faktura zaliczkowa

Kolejny rodzaj faktury to faktura zaliczkowa, dokumentująca wpłacenie zaliczki, zadatku lub przedpłaty przed dokonaniem sprzedaży/dostawy towarów, realizacją usługi bądź wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość. Sprzedawca może wystawić ją nawet na 60 dni przed otrzymaniem płatności. Maksymalny termin sporządzenia dokumentu to 15. dzień miesiąca po miesiącu, w którym nabywca wpłacił całość lub część kwoty. Kiedy transakcja zostanie zakończona, należy dodatkowo wystawić fakturę końcową.

Faktura końcowa

Sporządzenie faktury zaliczkowej wiąże się z koniecznością wystawienia faktury końcowej. Powinny widnieć na niej wszystkie numery faktur zaliczkowych, które dotyczą danej transakcji. Na dokumencie nie wykazuje się natomiast całej wartości zamówienia, lecz tylko różnicę pomiędzy tą wartością a sumą wystawionych faktur zaliczkowych.

Faktura VAT RR

Faktura VAT RR to dokument wystawiany w transakcjach z rolnikami ryczałtowymi. W tym przypadku sporządza ją nabywca, nie sprzedawca. Faktura musi natomiast zawierać oświadczenie dostawcy produktów rolnych informujące o tym, że jest on rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku VAT.

Faktura VAT marża

Faktura VAT marża to dobrowolny dokument stosowany m.in. w przypadku dostaw antyków, dzieł sztuki czy przedmiotów kolekcjonerskich i używanych. Dotyczy ona wyłącznie towarów z drugiej ręki zakupionych od osób fizycznych, którzy nie są podatnikami VAT i są zwolnieni z podatku lub od podatników VAT, o ile dostawa towarów podlegała procedurze VAT marża. Ten rodzaj faktury wystawiany jest także w przypadku świadczenia usług turystycznych. Podatek VAT jest w tym przypadku naliczany od wartości marży sprzedawcy, a nie od całej kwoty sprzedaży.

Faktura eksportowa

W handlu zagranicznym stosowana jest faktura eksportowa, dotycząca m.in. sprzedaży towarów za granicę czy realizacji usług dla odbiorcy z innego kraju. Dostawa towarów do innych państw Unii Europejskiej traktowana jest jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WNT), natomiast w przypadku eksportu towar musi opuścić terytorium UE.

Faktura pro forma

Fakturę pro forma sporządza się, aby poinformować o zaliczce lub przedstawić nabywcy koszty przyszłej transakcji. Po otrzymaniu zapłaty – również w postaci zaliczki – należy natomiast sporządzić fakturę VAT. Pro forma nie stanowi dokumentu księgowego – nie trzeba zatem uwzględniać jej w ewidencji.

Jeśli samodzielnie zajmujesz się księgowością swojej firmy, Szybka Faktura znacząco usprawni Twoją codzienną pracę i ułatwi wystawianie faktur dla klientów. Przy użyciu naszego programu wystawisz różne rodzaje faktur, również w innych walutach i obcych językach.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *