Spółka z.o.o – jakie są zalety tego rozwiązania?

program do faktur 16/04/2020 brak odpowiedzi
 

Decydując się na założenie firmy, należy wybrać odpowiednią formę prawną przedsiębiorstwa. Największą popularnością wśród Polaków cieszy się obecnie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zanim założymy własną firmę, warto dowiedzieć się, jakie zalety ma dane rozwiązanie i czy sprawdzi się ono w naszym przypadku.

Spółka z o.o – charakterystyka

Spółkę z o. o. mogą wybrać osoby fizyczne bądź prawne. Na samym początku wymagany jest kapitał zakładowy. Według zapisów prawnych jego minimalna wartość wynosi 5000 zł. Najczęściej taką formę wybierają wspólnicy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby spółkę założyła jedna osoba niezależnie od obywatelstwa oraz siedziby firmy.

Za najwyższą władzę spółki uznaje się zgromadzenie wspólników. Organ reprezentujący to zarząd, który składa się co najmniej z jednej osoby. W nazwie spółki musi pojawić się sformułowanie „Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” bądź skrót „Sp. z o. o.”. Oprócz tego nazwa przedsiębiorstwa musi się znacząco różnić od innych spółek działających w tej samej branży. Spółka jest płatnikiem VAT. Do jej prowadzenia wymagana jest pełna księgowość. Podział zysków zależy od stosunku udziałów wspólników (chyba, że w umowie znajdują się inne zapisy dotyczące tej kwestii).

Umowa spółki z.o.o

Przed rozpoczęciem działalności wspólnicy są zobowiązani podpisać umowę spółki. Można tego dokonać u notariusza bądź za pośrednictwem internetu. Dokument ten musi zawierać następujące elementy:

  • nazwę spółki,
  • siedzibę (dokładny adres),
  • określenie zakresu działalności (za pomocą kodów PKD),
  • wysokość kapitału początkowego,
  • czas działalności spółki (jeśli została ustanowiona na czas określony),
  • postanowienie mówiące o tym, że wspólnik może posiadać więcej niż jeden kapitał.

Spółkę należy zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Można to zrobić tradycyjnie udając się do odpowiedniej jednostki lub za pomocą internetu. Podczas rejestracji spółka otrzymuje numer NIP oraz REGON.

Zalety spółek z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mają sporo zalet. Warto się z nimi zapoznać, żeby cenić, czy takie rozwiązanie prawne będzie dla naszej firmy najbardziej odpowiednie. Na pierwszym miejscu można wymienić niskie koszta założenia spółki. Jak już wyżej zostało wspomniane, wystarczy 5000 zł kapitału początkowego. Dochodzi do tego jeszcze opłata za sporządzenie aktu notarialnego, chyba że zarejestrujemy spółkę drogą elektroniczną. Numer NIP i KRS otrzymuje się automatycznie podczas rejestracji. Jest to znaczne uproszczenie formalności.

Kolejny atut to właśnie możliwość rejestracji spółki przez internet. Taka uproszczona forma założenia spółki istnieje od niedawna. Przedsiębiorcy mają również możliwość założenia jednoosobowej spółki z o. o. Pozwala to ograniczyć ryzyko gospodarcze. Większość właścicieli firm uznaje to za największą zaletę tej formy prowadzenia przedsiębiorstwa. Odpowiedzialność ograniczona jest jedynie do wielkości wniesionych wkładów. Dzięki temu wspólnicy nie muszą spłacać potencjalnych długów spółki.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *