Urlop rodzinny – szykują się zmiany w Kodeksie pracy

Szybka Faktura 19/07/2021 brak odpowiedzi
 

Do sejmu trafił nowy projekt poselski, który miałby wprowadzić nowy rodzaj urlopu w Kodeksie Pracy: Urlop Rodzinny. Urlop umożliwiałby sprawowanie opieki nad najbliższym członkiem rodziny, w sytuacji, gdy jego stan zdrowia tego wymaga. Jakie są zasady przydzielania tego typu przywileju, jego wymiar i wynagrodzenie?

Urlop rodzinny – zmiany w Kodeksie Pracy

Projekt Urlopu Rodzinnego został złożony 1 czerwca, a 23 czerwca skierowano go do I czytania. Projekt zakłada dodanie rozdziału III „Urlop Rodzinny” (art. 175 a – 175 h) w dziale siódmym. Urlop Rodzinny dawałby możliwość pracownikowi lub przedsiębiorcy sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny. Mógłby on trwać maksymalnie 12 miesięcy, a pracownik miałby możliwość go podzielić na części, ale na nie więcej niż 4. Co ważne, urlop dałoby się był łączyć z dalszym wykonywaniem pracy w części wymiaru godzin, a zasiłek w takiej sytuacji przysługiwałby za resztę etatu. Urlop Rodzinny miałby się wliczać do okresu zatrudnienia, od którego wyliczane są przysługujące uprawnienia np. emerytalne.

Kto może skorzystać z Urlopu Rodzinnego?

Jak wspomniano wcześniej, z urlopu mógłby skorzystać pracownik lub przedsiębiorca, który chce sprawować opiekę nad osobą bliską z rodziny, która ze względu na stan zdrowia wymaga opieki. Dotyczy to wstępnych, ojczyma, macochy, teściów, zstępnych, rodzeństwo, małżonka i osoby, z którą pozostaje się we wspólnym pożyciu. Urlop Rodzinny w zamierzeniu będzie przysługiwać tylko pracownikom, którzy mają staż pracy wynoszący co najmniej 6 miesięcy, ale do tego okresu wliczane są również poprzednie formy zatrudnienia. Z Urlopu Rodzinnego może skorzystać więcej niż 1 pracownik, ale wymiar jego trwania nie zmienia się i wynosi 12 miesięcy. Warto też pamiętać, że Urlop Rodzinny nie będzie dotyczył osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych.

Wniosek o Urlop Rodzinny

Pisemny wniosek o przyznanie Urlopu Rodzinnego w zamyśle należy złożyć do swojego pracodawcy nie później niż na 21 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Złożenie wniosku później może skutkować opóźnieniem jego udzielenia. Pracodawca nie może odmówić przyznania urlopu, chyba że udzielenie urlopu nie jest możliwe ze względu na charakter pracy lub organizację pracy w zakładzie pracy. W takim przypadku pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o przyczynach odmowy na piśmie. Pracownik może również wycofać wniosek o Urlop Rodzinny, ale najpóźniej na 7 dni przed jego planowanym rozpoczęciem. W trakcie trwania Urlopu Rodzinnego przysługiwałby zasiłek, który miałby wynosić tyle, co minimalne wynagrodzenie za pracę. Zasiłek ten miałby być wypłacany przez ZUS.

Ochrona pracownika

W trakcie trwania Urlopu Rodzinnego i na 21 dni przed jego rozpoczęciem pracownik będzie chroniony przed zwolnieniem. Oznacza to, że pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy. Wyjątkiem jest ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawcy oraz sytuacje, które uzasadniają rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Wady projektu o Urlopie Rodzinnym

Sam pomysł Urlopu Rodzinnego jest dobrym posunięciem i jest niezwykle potrzebny, ponieważ istniejące rozwiązania są niewystarczające i często zmuszają pracowników do rezygnacji z pracy. Jednak projekt nie precyzuje kilku kluczowych spraw. Przede wszystkim brak jest zapisu o tym, w jakim stanie musi znajdować się chory, aby pracownikowi przysługiwał Urlop Rodzinny. Brak jest również informacji, ile razy jeden pracownik może z niego skorzystać: raz, czy wielokrotnie w ciągu swojej kariery zawodowej? Dużym problemem Urlop Rodzinny będzie również dla przedsiębiorców, którzy mogą mieć problem z organizacją pracy (zwłaszcza, jeśli pracownik będzie chciał skorzystać z urlopu w niepełnym wymiarze).

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *