Zmiany w umowie o pracę – zasady działania

Szybka Faktura 26/04/2023 brak odpowiedzi
 

W związku z nowelizacją kodeksu pracy z dnia 8 lutego 2023 roku w życie wejdą nowe przepisy dot. umów o pracę. Jakich zmian możemy się spodziewać i czego będą one dotyczyły?

Zmiany w rozwiązywaniu umów o pracę na czas określony

W związku z nowymi przepisami pracodawca będzie miał obowiązek podania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. Obecnie jest to konieczne wyłącznie w przypadku umów na czas nieokreślony. Co więcej, powód wypowiedzenia umowy będzie trzeba konsultować ze związkami zawodowymi. Zmiana ma na celu poprawę stabilności zatrudnienia oraz redukcję ilości umów rozwiązywanych bez żadnego uzasadnienia. Pracownicy będą mogli nie tylko kwestionować przyczyny zwolnienia w sądzie, ale i domagać się odszkodowania oraz samego przywrócenia do pracy.

Informacja o miejscu pracy

Po nowelizacji kodeksu pracy konieczne będzie zawieranie w umowie informacji o miejscu wykonywania pracy. Adres siedziby firmy będzie teraz stanowił kluczowy element dokumentu. W przypadku zmiany adresu pracodawca będzie zobowiązany do poinformowania pracownika o nowym miejscu pracy w ciągu tygodnia. Jeżeli osoba zatrudniona nie wykonuje swoich obowiązków w jednym, stałym lub głównym miejscu pracy, w umowie powinien z kolei widnieć zapis o zatrudnieniu w różnych miejscach.

Okres próbny zależny od okresu współpracy

Zmiany w umowach o pracę wiążą się także z długością okresu próbnego. Będzie on zależał od długości samej planowanej współpracy między pracodawcą a pracownikiem. Jeżeli umowa ma zostać zawarta na krócej niż 6 miesięcy, okres próbny będzie trwał miesiąc. W przypadku umowy o pracę na czas określony od 6 do 12 miesięcy mają to być 2 miesiące, z kolei w pozostałych przypadkach – okres próbny trwał będzie 3 miesiące.

Możliwość składania wniosków o zmianę warunków zatrudnienia

Osoby zatrudnione u danego pracodawcy przez przynajmniej 6 miesięcy raz w ciągu roku kalendarzowego będą mogły złożyć wniosek o zmianę w warunkach pracy. Mowa głównie o zmianie umowy na umowę o pracę na czas nieokreślony. Możliwe będzie ponadto wnioskowanie o zmianę wymiaru czasu pracy lub zakresu obowiązków. Odpowiedź na wniosek będzie konieczna maksymalnie do miesiąca od daty jego otrzymania. Ponadto w przypadku odmowy wprowadzenia zmian pracodawca będzie musiał określić jej powód.

Umowa o pracę u dwóch pracodawców

Nowe przepisy określają również, że pracodawca nie może zabronić zatrudnionej osobie pozostawania w stosunku pracy w innej firmie. Dotyczy to również zawierania umów cywilnoprawnych u innego pracodawcy. Istotne jest jedynie to, aby nie było to przedsiębiorstwo z tej samej branży – pracownicy wciąż mogą usłyszeć zakaz wykonywania konkurencyjnej działalności.

Zmiany w urlopie opiekuńczym

Nowe przepisy kodeksu pracy wiążą się również ze zmianami w kwestii urlopu opiekuńczego. Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę będą mogli wnioskować o pięć dni wolnych na opiekę nad bliską osobą – rodzicami, starszym dzieckiem, małżonkiem bądź inną osobą z tego samego gospodarstwa domowego. Niezbędne będzie jednak podanie konkretnego powodu. W przypadku nagłych pilnych spraw pojawi się również możliwość uzyskania 2 dni urlopu płatnego w 50%.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *