2 tys. zł przestojowego w ramach tarczy antykryzysowej – kto może na nie liczyć?

program do faktur 11/05/2020 brak odpowiedzi
 

W związku z pandemią choroby COVID-19 rząd przygotował pakiet rozwiązań mających na celu ochronę obywateli przed kryzysem. Dzięki temu samozatrudnieni oraz osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych mogą ubiegać się o świadczenie postojowe. Wsparcie finansowe w wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia przysługuje jednak pod pewnymi warunkami. Wyjaśniamy, kto może ubiegać się o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej.

Tarcza antykryzysowa – co to takiego?

Tarcza antykryzysowa to grupa rozwiązań opracowanych przez rząd w celu ochrony państwa oraz obywateli przed kryzysem spowodowanym rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. W ramach tarczy rząd skupia się na ochronie zdrowia, finansowaniu przedsiębiorców, ochronie miejsc pracy oraz bezpieczeństwu pracowników, inwestycjach publicznych i wzmocnieniu systemu finansowego. Oszacowano, że wartość pomocy, która zostanie udzielona przez rząd, wyniesie 212 mld zł.

Wsparcie dla osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych

Świadczenie postojowe w wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia (2080 zł) przysługuje osobom pracującym na umowach cywilnoprawnych (zleceniobiorcom, wykonawcom dzieła oraz osobom pracującym na podstawie umów agencyjnych), które zawarły umowę przed 1 lutego 2020 roku. Wsparcia nie otrzymają osoby, których przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku był wyższy od 300% przeciętnego wynagrodzenia. Jeżeli natomiast przychód ten był niższy od 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, to świadczenie postojowe przysługuje w wysokości wynagrodzenia z tytułu wykonywania tej umowy cywilnoprawnej (lub umów). Warunkiem uzyskania wsparcia jest brak możliwości realizowania umowy w całości (albo częściowo) na skutek przestoju w prowadzeniu działalności.

Świadczenie postojowe dla przedsiębiorców – warunki

Wsparcie finansowe w wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia mogą otrzymać również osoby prowadzące działalność gospodarczą. Aby było to możliwe, ich działalność musi być zarejestrowana przed 1 lutego 2020 roku. Oprócz tego, przychód osoby, która nie zawiesiła prowadzonej przez siebie działalności, uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe, musi być minimum 15% niższy niż w poprzednim miesiącu. Co więcej, przychód ten nie może przekraczać kwoty określonej jako 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (ogłoszonego przez prezesa GUS). O świadczenie postojowe w wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia może także ubiegać się osoba, która spełnia warunek związany z terminem zarejestrowania działalności i zawiesiła działalność gospodarczą po 31 stycznia 2020 roku. Aby uzyskanie wsparcia było możliwe, przychód uzyskany z prowadzenia tej działalności (w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe) nie mógł przekroczyć kwoty określonej jako 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Warunkiem uzyskania wsparcia finansowego jest również brak innego tytułu do ubezpieczeń społecznych (np. osoba prowadząca własną działalność gospodarczą nie może być jednocześnie zatrudniona na umowę o pracę). Należy także pamiętać o tym, że osoba prowadząca działalność gospodarczą, która chce otrzymać świadczenie postojowe, musi mieszkać na terytorium Polski i być obywatelem RP albo posiadać prawo czasowego / stałego pobytu na terytorium kraju.

 

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *