Faktura VAT marża to dokument związany ze szczególną procedurą rozliczania podatku od towarów i usług. Co ją charakteryzuje, jakie powinna zawierać elementy i którzy przedsiębiorcy są zobowiązani do jej wystawiania? VAT marża – co to takiego? Marżą w podatku VAT nazywa się różnicę między kwotą należności a ceną nabycia pomniejszoną dodatkowo o kwotę podatku. Faktura …
WięcejSzczegółowe informacje dotyczące wystawiania faktur dla klientów zagranicznych znajdują się w ustawie o VAT. Nawiązując współpracę z kontrahentem z obcego kraju, warto dokładnie się z nimi zapoznać. W jaki sposób sporządzać faktury w przypadku sprzedaży na odległość? Faktura dla zagranicznego klienta a miejsce świadczenia usługi Pomiędzy fakturą dla klienta zza granicy a fakturą dla klienta …
WięcejSplit payment, nazywany również mechanizmem podzielonej płatności, to coraz popularniejsze rozwiązanie polegające na dzieleniu płatności za towar lub usługę na kwotę netto i kwotę VAT. W jakich sytuacjach stosuje się MPP i jak wygląda w tym przypadku faktura? Split payment – na czym polega? Metoda split payment polega na dzieleniu płatności za towar lub usługę …
WięcejDokumentowanie usług niematerialnych to temat, który budzi wiele kontrowersji. Mogłoby się bowiem wydawać, że faktura lub umowa wykonania usługi to wystarczający dowód na jej realizację. Okazuje się jednak, że w przypadku świadczeń o charakterze niematerialnym sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. W jaki sposób zatem wystawić fakturę za usługi niematerialne i jak skutecznie je udokumentować? Usługi …
WięcejNieterminowe płatności ze strony klientów to problem dotyczący wielu przedsiębiorców. Mogą one powodować brak płynności finansowej i trudności z pokryciem bieżących kosztów, m.in. opłat do ZUS-u czy Urzędu Skarbowego. Jak w skuteczny i szybki sposób odzyskać należności od kontrahenta? Przypomnienie o płatności Pierwszym krokiem, który warto podjąć w przypadku opóźnień w płatnościach, jest przypomnienie o …
WięcejOd 1 lipca 2024 wszyscy przedsiębiorcy podlegający polskim przepisom podatkowym będą zobowiązani do wystawiania faktur ustrukturyzowanych w ramach KSeF. Obecnie korzystanie z systemu jest jeszcze dobrowolne. Czy w związku z wprowadzeniem obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur faktury elektroniczne staną się normą? Faktura elektroniczna – co ją wyróżnia? Faktura elektroniczna jest jedną z form dokumentowania sprzedaży lub …
WięcejFaktura pro forma stanowi cenne źródło informacji dla kontrahenta. Nie należy ona do dokumentów księgowych, jednak szczegółowo określa wartość sprzedawanych towarów czy zakres oferowanych usług. Kiedy przedsiębiorca powinien ją wystawić i jakie elementy należy w niej zawrzeć? Faktura pro forma – czym właściwie jest? Faktura pro forma to źródło informacji na temat warunków planowanej transakcji. …
WięcejFaktura korygująca występuje w obrocie gospodarczym tuż obok faktury VAT czy faktury uproszczonej. W jakich sytuacjach należy ją wystawić i o czym pamiętać podczas jej formułowania? Faktura korygująca – co ją wyróżnia? Faktura korygująca służy do wprowadzania poprawek na fakturze pierwotnej – np. zmiany danych kontrahenta czy stawki podatku. Korekty może dokonać jedynie osoba, która …
WięcejWystawianie e-faktur przy użyciu KSeF stanie się obowiązkiem każdego przedsiębiorcy już 1 lipca 2024 roku. Obecnie korzystanie z systemu jest jeszcze dobrowolne – wiele firm postanowiło jednak wdrożyć rozwiązanie wcześniej, aby przystosować się do zmian. W jaki sposób przygotować organizację do e-fakturowania w ramach KSeF? KSeF – podstawowe informacje KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur, jest …
WięcejMimo że wystawianie faktur nie należy do bardzo skomplikowanych czynności, w ich treści zdarzają się niekiedy pewne pomyłki. Jakie błędy przy fakturowaniu przedsiębiorcy popełniają najczęściej i w jaki sposób można ich unikać? Brak obowiązkowego elementu faktury Wystawiając fakturę, przedsiębiorcy pomijają niekiedy jeden – lub kilka – z jej obowiązkowych elementów. W zależności od sytuacji dokument …
Więcej