Równolegle z pracami nad Krajowym Systemem e-Faktur prowadzone są prace nad wdrożeniem tzw. pakietu ViDa – ten ma mieć jednak odniesienie do całej Unii Europejskiej. Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat tej inicjatywy i poznaj ją bliżej. Co to jest ViDA? ViDa jest skrótem od wyrażenia od VAT in Digital Age oznaczającego VAT …
Więcej19 marca 2025 roku mają wejść w życie zmiany w Kodeksie pracy – wprowadzony zostanie nowy rodzaj urlopu, czyli uzupełniający urlop macierzyński. Sprawdź, co warto wiedzieć na jego temat. Co to jest uzupełniający urlop macierzyński? Uzupełniający urlop macierzyński to urlop, który ma przysługiwać pracownicy lub pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego bądź urlopu …
WięcejUmowa na okres próbny pomaga określić zarówno przełożonemu, jak i zatrudnionemu, czy chce on kontynuować współpracę. Tę formę zatrudnienia oferuje dziś nowym pracownikom coraz więcej pracodawców. Co powinno się w niej znaleźć, ile może trwać okres próbny i w jaki sposób można wypowiedzieć taką umowę? Sprawdźmy! Umowa o pracę na okres próbny – podstawowe informacje …
WięcejPolscy przedsiębiorcy mogą wybierać między kilkoma formami opodatkowania działalności gospodarczej. Jedną z nich – obok skali podatkowej i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest podatek liniowy. Podatek liniowy – abc Podatek liniowy oznacza, że dochody opodatkowane są stałą stawką podatku w wysokości 19% – niezależnie od wysokości dochodu. W tym przypadku brak jest kwoty wolnej …
WięcejProgram Szybka Faktura to szansa na oszczędność zarówno kosztów, jak i czasu – a ten jest dla przedsiębiorców szczególnie cenny. Sprawdź, jakie możliwości może dać Ci nasz -pakiet Turbo+ i zobacz, ile Twoja firma może dzięki niemu zyskać. Wszystkie funkcje niższych pakietów Pakiet Turbo+ to najbardziej zaawansowany z naszych trzech pakietów fakturowania. Oferuje on wszystkie …
WięcejStaż zawodowy to dobry sposób na zdobycie doświadczenia i umiejętności niezbędnych do wykonywania konkretnego zawodu. Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać jako jego organizator. Wnioskowanie o organizację stażu Chcąc zorganizować staż dla osób bezrobotnych, firma musi złożyć wniosek o jego organizację w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce wykonywania działalności lub siedzibę firmy. Jeśli …
WięcejPosiadane przez pracownika orzeczenie o niepełnosprawności wpływa na jego uprawnienia pracownicze. Osoby z niepełnosprawnością podlegają szczególnej ochronie w zakresie czasu pracy – a co najważniejsze, nie ma ona wpływu na otrzymywane przez nich wynagrodzenie. Pracownik z orzeczeniem o niepełnosprawności – ogólne zasady Jeżeli pracownik przedstawi pracodawcy orzeczenie o niepełnosprawności lub o umiarkowanym bądź znacznym stopniu …
WięcejJednym z rodzajów spółek osobowych istniejących w polskim systemie prawnym jest spółka partnerska. Sprawdź, jakie są jej kluczowe cechy, w jaki sposób ją założyć i kto może to zrobić. Spółka partnerska – abc Spółka partnerska to osobowa spółka handlowa, która posiada zdolność prawną, lecz nie ma osobowości prawnej. Oznacza to, że może ona we własnym …
WięcejOsoby, którym zostały maksymalnie 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, są objęte specjalną ochroną – w okresie jej trwania pracodawca nie może wypowiedzieć im umowy ani zmienić warunków zatrudnienia. Sprawdź, co szczególnie wiedzieć na temat ochrony przedemerytalnej – zarówno jako przełożony, jak również jako osoba zatrudniona. Ochrona przedemerytalna – co to takiego? Ochroną przedemerytalną nazywa …
WięcejKażdy kolejny rok to dla biur rachunkowych nowe możliwości, ale również nowe obowiązki. Sprawdź, jakie zmiany i nowe zadania będą dotyczyły firm księgowych w 2025. Kasowy PIT i składka zdrowotna W styczniu 2025 roku w życie wszedł kasowy PIT – a to kolejne obowiązki dla księgowych, m.in. prowadzenie dodatkowej ewidencji czy śledzenie terminów płatności za …
Więcej