Jeżeli w danym roku podatkowym zamiast zysku podatnik poniósł stratę z działalności gospodarczej, może odliczyć ją od dochodów. Istnieje również możliwość odliczania straty z lat ubiegłych. Czym dokładnie jest strata podatkowa i jak wykazać ją w zeznaniu rocznym? Strata podatkowa – czym właściwie jest i jakie są jej przyczyny? Strata podatkowa to nadwyżka kosztów uzyskania …
WięcejKażdy pracownik ma prawo do przerwy w pracy – niezależnie od tego, czy jego dzienny czas pracy wynosi kilka, czy kilkanaście godzin. Sporządzając umowę, pracodawca powinien uwzględnić konkretne czynniki wpływające na długość przerw – np. orzeczenie o niepełnosprawności czy fakt karmienia w przypadku matek. Ogólne zasady dot. przerwy w pracy Kwestia związana z przerwami w …
WięcejOprócz wynagrodzenia zasadniczego pracownik ma prawo uzyskać dodatkową premię. W celu motywowania i zwiększenia efektywności pracy zatrudnionym przyznaje się premię motywacyjną. Kiedy jest możliwe jej otrzymanie i jakie warunki należy spełnić, aby cieszyć się takim dodatkiem do pensji? Premia motywacyjna – co to takiego? Premia motywacyjna to ponadwymiarowy składnik uposażenia, którego głównym celem jest wzrost …
WięcejPraca sezonowa od lat cieszy się dużą popularnością. To szansa na zgromadzenie dodatkowych oszczędności, zdobycie doświadczenia i wdrożenie do dalszej pracy zawodowej. W wielu przypadkach – np. dla uczniów czy studentów – jest to pierwsza praca w życiu. Co warto wiedzieć o pracy sezonowej przed jej podjęciem? Praca sezonowa – nie tylko latem czy zimą …
WięcejOutsourcing usług księgowych, logistycznych czy kadr i płac to coś, na co decyduje się coraz więcej polskich firm. Powierzenie konkretnych obowiązków firmowych podmiotowi zewnętrznemu pozwala bowiem w pełni skoncentrować się na kluczowych działaniach i planach firmy. Co jeszcze sprawia, że warto zastanowić się nad outsourcingiem, a co stanowi minus tego rozwiązania? Outsourcing – co takiego? …
WięcejOd 7 kwietnia 2023 roku obowiązuje nowelizacja kodeksu pracy. W przepisach wprowadzono kilka kluczowych zmian, istotnych zarówno dla pracowników zdalnych, jak i stacjonarnych. Czego dotyczą nowe przepisy i z jakimi korzyściami dla pracowników się wiążą? Praca zdalna w kodeksie pracy Od kwietnia 2023 roku zapis o pracy zdalnej widnieje w kodeksie pracy – zastępuje on …
WięcejKredyt technologiczny, nazywany także kredytem na innowacje technologiczne, stanowi wyjątkowo korzystne rozwiązanie dla firm, które zamierzają wprowadzić na rynek nową technologię. To kredyt realizowany z programu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027. Co wyróżnia ten rodzaj dotacji, kiedy się na niego zdecydować i w jaki sposób ubiegać się o konkretną kwotę? Kredyt technologiczny – co …
WięcejNa przestrzeni kilku ostatnich lat wiele biur rachunkowych i księgowych zdecydowało się przejść na usługi zdalne. Optymalizacja procesów księgowych niesie za sobą bowiem wiele korzyści, zarówno dla klienta, jak i dla samego księgowego. Popularność zyskała również księgowość elektroniczna, czyli programy, dzięki którym mikro- i małe firmy mogą samodzielnie zajmować się kwestiami księgowymi. Jakie są jej …
WięcejNotatka służbowa to dokument, którego celu i dokładnej definicji nie określono w Kodeksie pracy. Stosuje się ją jednak w wielu przedsiębiorstwach oraz instytucjach, gdyż w dużym stopniu wpływa ona na komunikację wewnętrzną i ułatwia pracę. Czym dokładnie jest notatka służbowa, co powinno się w niej znaleźć i jakie jej rodzaje możemy wyróżnić? Notatka służbowa – …
WięcejKażdy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy biurowej powinien stosować się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Czego dotyczą podstawowe BHP pracy w biurze i jak brzmią konkretne ustalenia? Sprawdźmy! BHP w biurze – oświetlenie W pomieszczeniach biurowych muszą panować odpowiednie warunki oświetleniowe. Mowa zarówno o świetle sztucznym, jak i naturalnym. Stanowiska biurowe powinny zatem mieć …
Więcej