Mikroprzedsiębiorcy – propozycja tarczy finansowej od PFR

program do faktur 05/06/2020 brak odpowiedzi
 

Na skutek pandemii choroby COVID-19 sytuacja finansowa wielu firm uległa znacznemu pogorszeniu. Wśród rozwiązań, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy, znajduje się tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju. Wsparcie przeznaczone jest dla mikroprzedsiębiorców. Przedstawiamy najważniejsze zasady dotyczące finansowania mikrofirm.

Kto może skorzystać ze wsparcia od PFR?

Tarcza finansowa, proponowana przez Polski Fundusz Rozwoju, przeznaczona jest dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają co najmniej 1 pracownika (z wyłączeniem właściciela) i maksymalnie 9 pracowników. Co więcej, roczny dochód takiego przedsiębiorcy lub suma bilansowa nie może przekraczać 2 milionów euro. Warunkiem uzyskania pomocy finansowej jest odnotowanie spadku obrotów gospodarczych o minimum 25% w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 roku w porównaniu do miesiąca poprzedniego albo analogicznego miesiąca 2019 roku, z powodu zakłóceń w funkcjonowaniu gospodarki, wynikających z pandemii koronawirusa.

Tarcza finansowa od PFR – pozostałe warunki

Aby mikroprzedsiębiorca mógł otrzymać pomoc od Polskiego Funduszu Rozwoju, musiał prowadzić swoją działalność na ostatni dzień grudnia 2019 roku. Dodatkowo, na ten sam dzień albo na dzień udzielenia wsparcia finansowego, nie zalegał z płatnościami składek na ubezpieczenia społeczne oraz podatków. Należy przy tym podkreślić, że odroczenie płatności lub rozłożenie jej na raty nie jest postrzegane jako zaległość. Kolejnym warunkiem jest to, że wobec firmy nie mogło być otwarte postępowanie restrukturyzacyjne albo postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne. Poza tym, przedsiębiorca, który chce skorzystać z tarczy, musi posiadać rezydencję podatkową na terenie RP i na terytorium RP rozliczał podatki za ostatnie 2 lata obrotowe.

Na co mogą być przeznaczone środki od PFR?

Wsparcie finansowe, jakie mikroprzedsiębiorca otrzyma od Polskiego Funduszu Rozwoju, może zostać przeznaczone jedynie na pokrycie kosztów bieżącej działalności. Do takich wydatków należy m.in. pokrycie kosztów pensji zatrudnionych pracowników, zakup niezbędnych materiałów i towarów, jak również opłacenie obcych usług. Oprócz tego, środki od PFR mogą zostać przeznaczone na pokrycie kosztów obsługi finansowania zewnętrznego, opłacenie najmu nieruchomości, które wykorzystywane są do prowadzenia działalności gospodarczej, jak również na zakup urządzeń oraz innych niezbędnych środków trwałych.

Ile wynosi wsparcie PFR dla mikroprzedsiębiorców?

Kwota subwencji finansowej, jaką może otrzymać osoba prowadząca mikrofirmę, określana jest poprzez pomnożenie liczby pracowników i kwoty bazowej subwencji. Bazowa kwota subwencji zależy od spadku przychodów przedsiębiorcy. Maksymalne wsparcie finansowe, jakie można otrzymać, wynosi 324 000 zł. Będzie ono podlegało spłacie, natomiast nie więcej niż 75% wartości subwencji może być umorzone. Taka sytuacja może mieć miejsce na koniec 12 – ego miesiąca kalendarzowego od dnia wypłacenia pożyczki. Polega to na tym, że 25% wartości subwencji nie trzeba będzie zwracać, jeśli działalność będzie kontynuowana przez 12 miesięcy od momentu udzielenia wsparcia. Kolejne 50% wartości subwencji może być bezzwrotne, jeśli średni poziom zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy zostanie utrzymany. Im bardziej liczba pracowników ulegnie redukcji, tym więcej środków trzeba będzie zwrócić.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *