Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – co warto o nim wiedzieć?

program do faktur 08/06/2020 brak odpowiedzi
 

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, w skrócie – ZFŚS jest formą wsparcia socjalnego dla pracowników firm, które zatrudniają minimum 50 osób. Zobacz, na co może być przeznaczony oraz kto i jak może z niego skorzystać.

ZFŚS – co to jest?

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych to fundusz zbierający środki finansowe na pomoc socjalną dla pracowników firmy. Środki te, są gromadzone przez samego pracodawcę na specjalnie do tego przeznaczonym koncie bankowym. Głównym założeniem jego powstania była pomoc dla wszystkich osób zatrudnionych w zakładzie, które znajdują się w ciężkiej sytuacji finansowej lub/i życiowej. ZFŚS jest obowiązkowy dla pracodawców, którzy na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają minimum 50 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty). W przypadku, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 50 pracowników nie musi tworzyć ZFŚS. Wyjątkiem są pracodawcy z jednostek budżetowych i samorządowych. Muszą oni bowiem tworzyć ZFŚS bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników. Środki finansowe, które gromadzone są w funduszu pochodzą z odpisów, a ich wysokość jest określona.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – na co mogą być przeznaczone środki

Osobą, która dysponuje środkami zgromadzonymi na ZFŚS, jest pracodawca i to on decyduje, na co zostaną one wydane. Jednakże, istnieje Ustawa o ZFŚS, która reguluje jak powinny być one spożytkowane. Niestety, ustawa ta nie wskazuje wszystkich możliwości przeznaczenia środków finansowych, dlatego zdarza się, że pieniądze te są spożytkowane przez pracodawcę w nieprawidłowy sposób. Zasady korzystania z środków z ZFŚS określa też wewnętrzny regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Środki zgromadzone na ZFŚS – przykłady prawidłowego przeznaczenia:

– zapomoga dla pracowników dotkniętych zdarzeniem losowym, np. chorobą lub opiekującego się niepełnosprawnym dzieckiem,
– dofinansowania różnej formy wypoczynku, np. wakacje, kolonie, obozy,
– opieka nad dziećmi w przedszkolach, żłobkach i w innych instytucjach wychowania przedszkolnego,
– paczki żywnościowe,
– dofinansowania świadczeń o charakterze sportowo-rekreacyjnym lub kulturalno-oświatowym , np. bilety na koncerty, opery, kina, basen, siłownię.

Środki zgromadzone na ZFŚS – przykłady nieprawidłowego przeznaczenia:

– finansowanie dojazdów do pracy,
– premie,
– finansowanie stołówki firmowej,
– finansowanie imprez integracyjnych,
– prywatna opieka medyczna.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – kto może skorzystać?

O tym, kto ma prawo skorzystać z środków zgromadzonych na ZFŚS, wskazuje Art. 8. 1. Ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Są to m.in. wszyscy pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu na umowę o pracę, pracownicy będący na urlopie wychowawczym czy byli pracownicy zakładu – emeryci i renciści. Sam pracodawca przy przyznawaniu środków pomocy socjalnej zobligowany jest do dopasowania ich wysokości do sytuacji materialnej, zdrowotnej lub życiowej pracownika. Na wysokość świadczenia nie ma wpływu staż pracy.

Aby skorzystać z ZFŚS, trzeba złożyć wniosek w zakładzie pracy. Wszystkie kroki, jakie należy podjąć, wymagane dokumenty, opis procesu przyznawania środków z ZFŚS oraz czas rozpatrywania wniosku, powinny być opisane w wewnętrznym regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

 

 

 

 

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *