Benefity pracownicze, które przedsiębiorca powinien znać

Szybka Faktura 02/01/2023 brak odpowiedzi
 

Benefitami pracowniczymi nazywamy dodatki do wynagrodzenia o pozapłacowym charakterze. Znacząco wpływają one na atrakcyjność danej firmy, motywują pracowników do działania i są w stanie przyciągnąć wielu doświadczonych specjalistów. Które z benefitów stosuje się od lat, a które są na topie dopiero od niedawna?

Karty sportowe, wejściówki do kina, świadczenia zdrowotne, czyli standardowe benefity

Istnieje pewien rodzaj benefitów, które od lat oferuje swoim pracownikom większość polskich firm. To m.in. karty sportowe, umożliwiające bezpłatne lub tańsze korzystanie z siłowni, wejściówki do kina lub teatru czy zniżki na zakupy w popularnych sieciówkach. Do dyspozycji osób zatrudnionych są najczęściej także pakiety świadczeń zdrowotnych bądź ubezpieczenia dla małżonka. O ile wiele osób wciąż ceni sobie możliwość korzystania z tego typu benefitów, o tyle w ostatnich latach modne stają się całkiem inne dodatki…

Subskrypcje na platformach streamingowych

Benefitem, który zyskuje coraz więcej zwolenników, jest m.in. subskrypcja w serwisach streamingowych, takich jak Netflix, HBO Max, Amazon Prime czy Player. Oferując swoim pracownikom tego rodzaju dodatek, nie tylko pokażesz, że dbasz o ich równowagę między pracą z życiem prywatnym, ale i wyróżnisz się na tle konkurencji. Wciąż niewiele polskich firm oferuje taki benefit!

Zniżki na kursy i szkolenia online

Wielu pracownikom zależy obecnie na dodatkowym rozwoju – nie tylko zawodowym – o który mogliby zadbać bez wychodzenia z domu. Szkolenia online – np. kursy programowania czy językowe – często są dla nich zbyt kosztowne. Jednym z benefitów, które cieszą się coraz większą popularnością, są zatem zniżki na różnorodne kursy internetowe. Jeśli Twój pracownik będzie szkolił się dzięki nim w dziedzinie związanej z wykonywaną pracą, mogą się one okazać przydatne również dla Ciebie jako pracodawcy!

Na jakich benefitach zależy pracownikom najbardziej?

Benefity pracownicze w postaci kart sportowych, pakietów ubezpieczeń zdrowotnych czy zniżek na kursy online, od lat są cenione przez pracowników. Warto jednak zaznaczyć, że istnieje jeden szczególny rodzaj benefitów, na których zależy im najbardziej. Mowa o elastycznym czasie pracy czy możliwości pracy hybrydowej. W okresie pandemii wiele osób zauważyło, jak wiele czasu zajmują codzienne dojazdy do biura. Oprócz oszczędności nawet kilku godzin dziennie praca zdalna pozwala zaoszczędzić również pieniądze. Bardziej niż na wejściówki do teatru czy na siłownię, pracownicy liczą więc na możliwość częściowego home office czy… wolnego piątku. Elastyczne godziny pracy również wiążą się z wieloma korzyściami – m.in. poprawą work-life balance czy wzrostem wydajności pracownika. Benefitem, który w ostatnich latach zyskał na popularności, jest również opieka psychologiczna.

Elastyczne spojrzenie na benefity pracownicze

Oferując swoim pracownikom benefity pozapłacowe, pamiętaj o pewnej elastyczności. Określony rodzaj dodatków skierowany do wszystkich pracowników nie zawsze zdaje egzamin. Potrzeby osób zatrudnionych są uzależnione m.in. od ich wieku czy zainteresowań. Warto więc zapytać pracowników o ich osobiste preferencje, a ponadto – zaproponować im benefity do samodzielnego wyboru.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *