BHP pracy biurowej w pigułce

Szybka Faktura 02/05/2023 brak odpowiedzi
 

Każdy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy biurowej powinien stosować się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Czego dotyczą podstawowe BHP pracy w biurze i jak brzmią konkretne ustalenia? Sprawdźmy!

BHP w biurze – oświetlenie

W pomieszczeniach biurowych muszą panować odpowiednie warunki oświetleniowe. Mowa zarówno o świetle sztucznym, jak i naturalnym. Stanowiska biurowe powinny zatem mieć zapewniony dostęp do światła dziennego, zgodnego z Polską Normą i sprzyjającego precyzyjnemu wykonywaniu obowiązków. W przypadku nadmiernej ilości naturalnego światła i zbyt dużego, utrudniającego pracę nasłonecznienia, pracownik musi mieć możliwość skorzystania z żaluzji czy rolet. Światło sztuczne w biurze, pochodzące z wszelkiego rodzaju lamp, również musi być zgodne z Polską Normą. Znaczenie ma także samo jego natężenie – nie powinno się ono mocno różnić w zależności od pomieszczenia. Co więcej, instalacje świetlne w siedzibie firmy nie mogą powodować awarii, które narażałyby zdrowie i życie pracowników.

BHP pracy biurowej – wentylacja i ogrzewanie

Oprócz prawidłowego oświetlenia kluczowe jest zadbanie zarówno o odpowiednią temperaturę, jak i o cyrkulację powietrza w biurze. Temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Należy również kontrolować ją na tyle, aby w pomieszczeniach biurowych nie było zbyt gorąco. Biuro powinno być odpowiednio zabezpieczone także przed nadmiernym chłodem. Niezbędne jest ponadto zagwarantowanie odpowiedniej wentylacji, dostosowanej do funkcji pomieszczenia, wilgotności czy temperatury. Konkretne parametry związane
z przepływem powietrza znajdują się w Polskiej Normie. Co więcej, w biurze można zamontować klimatyzator lub wentylator – urządzenia te muszą być jednak prawidłowo ustawione i pozbawione szkodliwych pyłów. Ważne również, aby nie były one skierowane bezpośrednio na stanowisko pracy.

Przepisy BHP dot. wymiarów biura

Wymiary pomieszczenia biurowego powinny być dostosowane do ilości osób, które na co dzień w nim przebywają. Każdy z pracowników musi posiadać co najmniej 13 m³ wolnej przestrzeni oraz 2 m² podłogi. Wysokość pokoju biurowego to co najmniej 3 metry – w przypadku pomieszczeń z klimatyzacją lub użytkowanych przez więcej niż czterech pracowników, na których przypada 15 m³ wolnej przestrzeni, jest to natomiast 2,5 metra.

BHP pracy biurowej – wyposażenie biura

Zgodnie z przepisami BHP, stanowisko pracy w biurze musi być urządzone w taki sposób, aby codzienna praca nie skutkowała obciążeniem wzroku czy dolegliwościami ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. Wymogi te dotyczą m.in. krzesła, stołu lub sprzętów wykorzystywanych na stanowisku biurowym. Niezbędne jest ich dogodne, prawidłowe ustawienie – znaczenie ma m.in. kąt pochylenia oparcia fotela czy odległość pomiędzy klawiaturą a przednią krawędzią biurka. Stanowisko powinno być także w pełni bezpieczne – ryzyko zagrożeń, np. stłuczenia się szkła dzielącego boksy, musi być zredukowane do minimum.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *