Biura rachunkowe w 2025 roku – prognozy

Szybka Faktura 01/02/2025 brak odpowiedzi
 

Każdy kolejny rok to dla biur rachunkowych nowe możliwości, ale również nowe obowiązki. Sprawdź, jakie zmiany i nowe zadania będą dotyczyły firm księgowych w 2025.

Kasowy PIT i składka zdrowotna

W styczniu 2025 roku w życie wszedł kasowy PIT – a to kolejne obowiązki dla księgowych, m.in. prowadzenie dodatkowej ewidencji czy śledzenie terminów płatności za faktury od kontrahentów. Inną nowością jest zmiana w składce zdrowotnej w 2025 polegająca na wyłączeniu z niej dochodów ze zbycia środków trwałych. W związku z jej wprowadzeniem w formularzach PIT pojawią się nowe pola do wykazywania dochodów ze sprzedaży środków trwałych, służące do celów statystycznych.

Księgi rachunkowe

W 2025 roku biura rachunkowe czeka zmiana prowadzonych ksiąg rachunkowych na ich postać elektroniczną. Obowiązek ten ma dotyczyć:

  • przedsiębiorstw, których wartość przychodu w poprzednim roku podatkowym była wyższa niż 50 milionów euro;
  • podatkowych grup kapitałowych, które będą musiały przesyłać do MF księgi w postaci pliku JPK_KR_PD.

1 stycznia wprowadzony został ponadto limit podwyższający prowadzenie ksiąg rachunkowych – 2,5 miliona euro. Dotyczy on obrotów za 2024 rok – przedsiębiorcy, którzy mieli przejść na pełną księgowość, będą mogli zatem poczekać ze zmianą i dalej rozliczać się w ramach KPiR. Wszystkie te nowości wiążą się natomiast z koniecznością edukowania klientów i wdrożenia w biurach nowych technologii.

Wakacje składkowe

W 2025 roku biura rachunkowe będą skupiały się również na wnioskowaniu o wakacje składkowe dla swoich klientów – od listopada stało się to ich dodatkowym obowiązkiem. W związku z tym konieczne jest wdrożenie różnych nowych procedur, które ułatwią nie tylko składanie wniosków, ale i samo rozliczanie wakacji od składek ZUS. W listopadzie wielu przedsiębiorców składało bowiem wnioski samodzielnie, nie informując o tym swoich księgowych – a decyzja o przyznaniu wakacji ma wpływ na naliczenie składek oraz na rozliczenie.

Przygotowania do wdrożenia KSeF

Od 1 kwietnia 2026 wszyscy polscy przedsiębiorcy będą zobligowani do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Jego celem jest przede wszystkim usprawnienie obiegu dokumentów oraz uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce. Może on również przynieść mnóstwo korzyści samym księgowym – m.in. wygodniejszą współpracę z klientami, łatwiejszy dostęp do dokumentów czy oszczędność miejsca, czasu oraz kosztów. Obecnie, od 2022 roku, integracja z systemem jest dobrowolna. W 2025 roku, w związku z planowanym wdrożeniem obowiązkowego KSeF, biura rachunkowe skupią się zatem na ostatecznych przygotowaniach do nowego rozwiązania, dostosowywaniu procedur oraz inwestycji w odpowiednie systemy i narzędzia.

Cyfrowa transformacja biur rachunkowych

W 2025 roku w odniesieniu do biur rachunkowych możemy spodziewać się kolejnych zmian w zakresie nowych technologii. Na popularności cały czas zyskują systemy i aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję, oprogramowania do księgowości w chmurze czy narzędzia do automatyzacji procesów podatkowych. Wprowadzenie zautomatyzowanych rozwiązań może pomóc wielu biurom zyskać przewagę konkurencyjną i dotrzeć do kolejnych klientów.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *