Comiesięczne obowiązki przedsiębiorcy – lista

Szybka Faktura 03/12/2021 brak odpowiedzi
 

Zakładając własną działalność gospodarczą, trzeba liczyć się z różnymi obowiązkami. Warto od samego początku mieć świadomość swoich comiesięcznych zobowiązań. Co dokładnie należy przygotować każdego miesiąca? Wyjaśnimy w poniższym artykule.

Składki ZUS

W zależności od rodzaju działalności, składkę ZUS należy opłacić do 10. lub 15. dnia każdego miesiąca. Każdy przedsiębiorca musi obliczyć składkę, a następnie zapłacić ją w terminie. Do obliczenia potrzebne jest przygotowanie deklaracji rozliczeniowej oraz imiennego raportu. Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i opłacają składki wyłącznie za siebie, muszą opłacić składkę do 10. dnia każdego miesiąca. W przypadku przedsiębiorców zatrudniających pracowników, czyli osób, które zgłaszają do ubezpieczenia inne osoby, ten termin jest dłuższy o pięć dni. Należy pamiętać, że są to stałe terminy. Niezależnie czy jest to dzień roboczy, czy weekend składka musi być opłacona do 10. lub 15. dnia, dlatego warto zrobić to z wyprzedzeniem.

Zaliczka na podatek dochodowy

Przedsiębiorcy muszą każdego miesiąca odprowadzać zaliczkę na podatek dochodowy z tytułu osiągniętego dochodu. W tym przypadku jest również możliwość płacenia zaliczki kwartalnie. Ta opcja będzie korzystna dla mniejszych firm oraz osób, które dopiero zaczynają prowadzenie działalności gospodarczej.
Jeżeli decydujesz się na wpłacanie zaliczek co miesiąc, to musisz zapisać w swoim kalendarzu każdy 20. dzień miesiąca. Należy również zawiadomić w formie pisemnej naczelnika swojego urzędu skarbowego o wyborze takiej formy płatności.
Dla osób, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, terminem będzie dzień poprzedzający rozpoczęcie działalności, jednak nie później niż dzień uzyskania pierwszych przychodów.

Deklaracje podatkowe

Kolejnym punktem na liście obowiązków jest składanie deklaracji podatkowej. Jednak ten przepis dotyczy tylko przedsiębiorców, którzy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czyli VAT. Takie osoby mają obowiązek składania dokumentu w urzędzie skarbowym za każdy miesiąc do 25. dnia danego miesiąca.
Jest również możliwość składania deklaracji podatkowych za okresy kwartalne. Wymaga to pisemnego zawiadomienia naczelnika odpowiedniego urzędu skarbowego. Jeżeli chcesz zdecydować się na taką formę, to musisz dostarczyć dokument najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca danego kwartału.

Jeżeli zakładasz działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego, zawiadomienie musisz złożyć w terminie do 25. dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym rozpoczęto działalność.

Obowiązki przedsiębiorcy – pomoc specjalistów

Prowadzenie firmy to spora ilość obowiązków, jest to:

  • Składka ZUS
  • Zaliczka na podatek dochodowy
  • Deklaracja podatkowa

W tych wszystkich dokumentach niezwykle ważne jest trzymanie się terminów oraz poprawne wypełnienie wniosków i raportów. Aby mieć pewność, że wszystko jest wypełnione tak, jak należy, skorzystaj z narzędzi dostępnych na szybkafaktura.pl.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *