CRF – co warto o nim wiedzieć?

Szybka Faktura 06/08/2021 brak odpowiedzi
 

CRF to skrót od Centralnego Rejestru Faktur. Jego powołanie narzucone zostało przez Komisję Europejską, między innymi w celu zapobiegania oszustwom podatkowym. Czym właściwie jest i co oznacza dla właścicieli firm?

Centralny Rejestr Faktur – czym jest i na czym polega?

Centralny Rejestr Faktur ma tworzyć zbiór danych, które przesyłane będą przez przedsiębiorców, w odnowionej strukturze plików JPK_V7 wraz z deklaracją. Kontrolowane faktury, widoczne na indywidualnym koncie danego właściciela firmy, będą wystawiane klientom przedsiębiorców za pośrednictwem platformy ministerialnej. Takie dokumenty mają posiadać osobną, określoną w nowych przepisach strukturę. Obecnie przedsiębiorcy mają możliwość wystawiania faktur tradycyjnych – papierowych – oraz e-faktur. Po wprowadzeniu CRF, będą mogli korzystać z faktur elektronicznych z ustrukturyzowanym zapisem danych.

Cel wprowadzenia CRF

Centralny Rejestr Faktur ma zostać wprowadzony głównie po to, aby można było przeciwdziałać nadużyciom i przestępstwom podatkowym, jednocześnie uszczelniając podatkowy system w Polsce. Da on możliwość kontrolowania zgodności faktur VAT, wystawianych przez właścicieli firm. Możliwość korzystania z CRF planowana jest już na drugą połowę 2021 roku. Początkowo ma on być całkowicie dobrowolny, jednak z czasem ma stać się obowiązkowy dla wszystkich właścicieli firm – przewidziane są odpowiednie zachęty oraz wprowadzenie obowiązku korzystania z systemu od 2023 roku.

Centralny Rejestr Faktur a Urząd Skarbowy

Każdy podatnik decydujący się na CRF będzie posiadał swoje osobiste konto do celów podatkowych. Będzie można korzystać z niego za pośrednictwem komputera lub dowolnego urządzenia mobilnego, co jest zdecydowanie dużą zaletą rejestru. Platforma ma działać w oparciu
o Krajowy System e-Faktur, którego start zaplanowany jest na 1 stycznia 2022 roku. Dzięki temu, przedsiębiorca korzystający z Centralnego Rejestru Faktur nie będzie musiał stawiać się w Urzędzie Skarbowym osobiście. Wszystkie faktury będą znajdowały się na koncie podatnika

Korzyści z CRF dla przedsiębiorców

Centralny Rejestr Faktur wiąże się z wieloma korzyściami dla uczciwych przedsiębiorców. Wystawianie ustrukturyzowanych e-faktur pozwoli zaoszczędzić czas zarówno właścicielom firm, jak i księgowym, z którymi oni współpracują. Centralny Rejestr Faktur da im również łatwy i szybki dostęp do dokumentów, a urzędnikom ułatwi proces przeprowadzania kontroli. Zmniejszy on także ilość kontroli finansowych w biurze. Jeżeli podatnik otrzyma w systemie jakąkolwiek uwagę odnośnie faktur od Naczelnika Urzędu Skarbowego i dokona korekty w ciągu 14 dni, nie zostanie na niego nałożona żadna kara. CRF może wydawać się niekorzystnym rozwiązaniem, jednak wyłącznie dla właścicieli firm, którzy regularnie stosują nieuczciwe praktyki wobec Urzędu Skarbowego.

Jak Centralny Rejestr Faktur sprawdzi się w praktyce, przekonamy się już niebawem. Osoby prowadzące własne firmy powinny zainteresować się zagadnieniem CRF już dziś, w razie gdyby stał się on obligatoryjny wcześniej niż w 2023 roku.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *