Kredyt technologiczny w pigułce

Szybka Faktura 10/11/2022 brak odpowiedzi
 

Kredyt technologiczny stanowi alternatywę dla popularnego kredytu inwestycyjnego. To korzystna opcja dla wielu mniejszych przedsiębiorstw, planujących wprowadzenie na rynek ciekawej innowacji technologicznej. Czym dokładnie jest ten rodzaj wsparcia finansowego, kiedy warto o nim pomyśleć i jak się o nie ubiegać?

Kredyt technologiczny – co to takiego?

Kredytem technologiczny, nazywany również kredytem na innowacje technologiczne, to dotacja umożliwiająca firmie pokrycie kosztów wdrożenia nowej technologii. Działa on podobnie do kredytu inwestycyjnego – organizacja nie spłaca całej pożyczonej kwoty, lecz jej część. Jest to więc wyjątkowo opłacalna opcja dla wielu przedsiębiorstw – zwłaszcza tych mniejszych. Niekiedy nawet 75 procent środków to środki państwowe pochodzące z Funduszu Kredytu Technologicznego. Aby móc uzyskać wsparcie finansowe na realizację innowacyjnej technologii, przedsiębiorca musi posiadać historię oraz zdolność kredytową. Kredyt realizowany jest z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój – ten jest z kolei finansowany z pieniędzy Funduszy Europejskich.

Kiedy warto starać się o kredyt technologiczny?

O kredyt technologiczny najczęściej starają się mikro-, małe oraz średnie firmy. To dla nich zdecydowanie korzystniejsza oferta niż inne opcje proponowane przez banki. Tego rodzaju kredyt umożliwia takim przedsiębiorstwom wprowadzenie na rynek innowacyjnych technologii, a tym samym – wyróżnienie się na tle konkurencji. Warto starać się o niego w sytuacji, gdy potrzebne są fundusze m.in. na zakup licencji, patentów czy projektów technicznych. Środki z kredytu na innowacje technologiczne można wydać również na różnego rodzaju narzędzia, sprzęty oraz oprogramowanie. Mogą być one przeznaczone także na zakup nieruchomości bądź sfinansowanie jej budowy.

W jaki sposób pozyskać kredyt technologiczny?

Chcąc uzyskać kredyt technologiczny, przedsiębiorca musi złożyć stosowny wniosek wraz z załącznikami. Ponadto powinien on posiadać wkład własny – co najmniej 25 procent kosztów kwalifikowanych danej inwestycji. Składane dokumenty dotyczą głównie aktualnej sytuacji materialnej firmy. Jest to związane z koniecznością oddania części otrzymanych środków – bank musi mieć pewność, że przedsiębiorstwo będzie w stanie spłacić kredyt. Dokumenty można złożyć wyłącznie w jednym z kilkunastu banków, które zawarły umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W ciągu następnych 60 dni od złożenia wniosku firma musi podpisać umowę kredytu na innowacje technologiczne bądź otrzymać jego promesę od BGK. Jednym z najważniejszych elementów umowy jest punkt mówiący o tym, że przedsiębiorstwo ma obowiązek zacząć sprzedaż towarów wyprodukowanych dzięki wdrożonej technologii.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia podania, środki najczęściej wypłacane są przedsiębiorcy transzami w trakcie realizacji projekt. Ostatnia część funduszy trafia do niego zazwyczaj już po realizacji projektu.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *