Lipiec 2020 przyniósł ważne zmiany podatkowe

program do faktur 13/07/2020 brak odpowiedzi
 

Połowa roku tradycyjnie przynosi zmiany w prawie podatkowym. Z powodu pandemii COVID-19 część nowych regulacji przeniesiona została jednak na październik. Mimo to, niektóre zasady zaczną obowiązywać już teraz, a wśród nich m.in. nowa matryca stawek VAT, podatek od dostawców filmów oraz implementacja przepisów unijnych.

Nowa matryca stawek VAT

Tarcza antykryzysowa 4.0 przesuwa termin JPK_V7, scalającego struktury JPK_VAT i deklaracje VAT. Nie przesuwa jednak daty wprowadzenia nowej matrycy stawek VAT. Co się zatem zmieniło?

Zmienione zostały załączniki nr 3 i 10 do ustawy o VAT, a więc spis towarów i usług podlegających stawce VAT o wysokości 5% i 8%. System funkcjonujący do tej pory pozwalał na obejmowanie niektórych z nich jedną z dwóch stawek: np. pieczywo i wyroby ciastkarskie mogły być objęte stawką 5, 8 lub 23% Obecnie obowiązuje jedynie stawka pięcioprocentowa. Ma to uporządkować i uprościć określenie prawidłowej wysokości podatku. Towary klasyfikowane będą na podstawie Nomenklatury Scalonej, a usługi – na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Nowe stawki VAT

Nowe stawki VAT obniżyły podatek na produkty i usługi, takie jak:

  • Pieczywo i ciastka – poprzednio: 5, 8 i 23 procent, obecnie: 5%
  • Owoce tropikalne i cytrusowe – poprzednio: 8%, obecnie: 5%
  • Żywność homogenizowana, dietetyczna, zupy i buliony – poprzednio: 8%, obecnie: 5%
  • Musztarda, słodka papryka, niektóre przyprawy przetworzone – poprzednio: 23%, obecnie: 8%

Zwiększone zostały stawki VAT m.in. na:

  • Homary, ośmiornice, inne skorupiaki, bezkręgowce wodne, mięczaki, kawior – poprzednio: 5%, obecnie: 23%
  • Przyprawy nieprzetworzone – poprzednio: 5%, obecnie: 8%
  • Lód (do celów spożywczych i chłodniczych) – poprzednio: 8%, obecnie: 23%
  • Czasopisma specjalistyczne – poprzednio: 5%, obecnie: 8%

VAT i raportowanie schematów podatkowych – zmiany

W celu uproszczenia części przepisów w systemie podatku VAT w handlu między państwami członkowskimi UE oraz w celu zastosowania dyrektywy 2018/1910, wprowadzono kolejne zmiany ustawy o VAT. Zwiększono także czas na złożenie zawiadomienia w skarbówce o wpłacie na rachunek spoza białej listy podatników VAT – do 7 dni. Poza tym pojawiły się nowe regulacje dotyczące dokończenia transpozycji dyrektywy MDR w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania w odniesieniu do podlegających zgłoszeniu uzgodnień transgranicznych. Doprecyzowane zostały przepisy dotyczące informacji o schematach podatkowych.

Podatek od dostawców filmów

Wprowadzono także zmiany w ustawie o kinematografii dotyczące dostawców audiowizualnych usług medialnych, na przykład Netflixa. Zostali oni zobowiązani do zapłaty podatku na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, wynoszącego 1,5 procent przychodu uzyskanego z opłat za świadczone usługi lub za przychód uzyskany z reklam, jeśli jest on w danym okresie rozliczeniowym wyższy.

Uszczelnienie CIT oraz implementacja prawa unijnego

Kolejna zmiana dotyczy przepisów uszczelniających system podatku CIT. W ten sposób zastosowano się do dyrektywy unijnej ATAD2, której celem jest przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania oraz ochrona państw Unii przed międzynarodową optymalizacją podatkową. Uszczelnienie CIT ma spowodować wyeliminowanie sytuacji, w których np. różne wydatki są różnie oceniane: jako podlegające lub niepodlegające opodatkowaniu i odliczeniom w różnych krajach UE.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *