Mandat za wykroczenie skarbowe – abc

Szybka Faktura 17/09/2024 brak odpowiedzi
 

1 lipca 2024 roku uległy wzrostowi kary finansowe za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. Wiąże się to z kolejnym wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę, które miało miejsce w drugim półroczu. Ile może wynieść mandat za popełnienie wykroczenia skarbowego?

Wykroczenie skarbowe – co to takiego?

Wykroczeniem skarbowym nazywa się czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny, w przypadku którego kwota uszczuplonej bądź narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej – lub wartość przedmiotu czynu – nie przekracza pięciokrotnej wysokości aktualnego minimalnego wynagrodzenia (obecnie 4300 zł x 5 = 21 500 złotych). To również inne czyny niedozwolone określone w Kodeksie karnym skarbowym. Nie należy jednak mylić ich z przestępstwami skarbowymi – te dotyczą czynów znacznie większej wagi. O przestępstwie skarbowym mówimy w sytuacji, w której przedsiębiorca naraża budżet państwa na wartość większą niż limit pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia. Za jego popełnienie podatnik może zostać ukarany nawet ograniczeniem lub pozbawieniem wolności. Za wykroczenia skarbowe uznaje się m.in.:

  • podszywanie się pod inny podmiot;
  • opóźnienia w zapłacie podatku;
  • nieprawidłowości w prowadzonej ewidencji księgowej;
  • wystawianie fałszywych i nieprawidłowych dowodów sprzedaży;
  • nieprzekazanie sprawozdania finansowego;
  • odmowa wykonania żądań kontroli celnej.

Przedsiębiorca, który dopuścił się wykroczenia skarbowego, nie podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Karnego – w przeciwieństwie do osób, które popełniły przestępstwo skarbowe. Przedawnienie wykroczenia ma miejsce po upływie roku od jego popełnienia.

Kara za wykroczenie skarbowe

Na podatnika, który popełnił wykroczenie skarbowe, nałożona zostaje kara w postaci grzywny określonej kwotowo. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać dwudziestokrotności aktualnego wynagrodzenia minimalnego. Celem kar za wykroczenia skarbowe jest przede wszystkim zapobieganie przestępstwom podatkowym czy praniu pieniędzy. Kary mają również przeciwdziałać uszczupleniom państwowego budżetu. Wizja tak wysokiej grzywny ma zniechęcać przedsiębiorców do podejmowania działań uznawanych za zabronione. Za wykroczenie skarbowe podatnicy otrzymują zazwyczaj kredytowany mandat karny. Mandat w formie gotówkowej nakłada się natomiast na osoby, które przebywają na terenie Polski czasowo bądź nie mają stałego miejsca zamieszkania lub pobytu.

Od czego zależy wysokość mandatu za wykroczenie skarbowe?

Na wysokość kary za wykroczenie skarbowe wpływa m.in. obowiązujące w danym momencie wynagrodzenie minimalne. Grzywna może wynosić od 1/10 do nawet dwudziestokrotnej wysokości aktualnej płacy minimalnej. We wrześniu 2024 jest to kwota od 430 złotych do nawet 86 tysięcy złotych. Maksymalna wysokość mandatu za wykroczenie skarbowe, jaką mogą ukarać podatnika funkcjonariusze, to 21 500 złotych, czyli pięciokrotność pensji minimalnej. Do wystawiania mandatów karnych za wykroczenia skarbowe uprawnieni są wszyscy upoważnieni pracownicy urzędów skarbowych, a także upoważnieni pracownicy oraz funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *