Młodociany w pracy – co musi wiedzieć pracodawca?

Szybka Faktura 17/10/2022 brak odpowiedzi
 

Młodociany pracownik może zostać zatrudniony w celu przygotowania zawodowego. Nierzadko tacy pracownicy angażują się w wykonywanie swoich obowiązków równie mocno, co pozostali zatrudnieni. Co o zatrudnianiu młodocianych powinien wiedzieć każdy pracodawca?

Zatrudnienie młodocianego a umowa

Decydując się na zatrudnienie osoby młodocianej, aby przygotować ją do zawodu, pracodawca nie może zrezygnować z umowy. W umowie o pracę powinny się w takiej sytuacji znaleźć dokładnie te same elementy co w przypadku standardowej umowy. Przełożony ma obowiązek przestrzegania przepisów Kodeksu pracy i określenia w umowie kilku konkretnych kwestii. Mowa o okresie i miejscu odbywania przygotowania zawodowego przez młodocianego, jego rodzaju, sposobie dokształcania teoretycznego oraz prawach i obowiązkach stron. Co więcej, pracodawca nie może zatrudnić osoby młodocianej na okres próbny – umowa musi zostać zawarta na czas nieokreślony. Przełożony jest także zobowiązany do skierowania młodocianego pracownika na badania oraz szkolenie BHP.

Młodociany a czas pracy

Zatrudniając w firmie młodocianego, warto pamiętać o tym, że nie obowiązuje go taki sam wymiar czasu pracy jak w przypadku innych pracowników. Jest to związane z koniecznością dalszego dokształcania się w zakresie teoretycznym. Osoby, które nie ukończyły szesnastu lat, nie mogą wykonywać swoich obowiązków dłużej niż przez 6 godzin na dobę. Młodociani po 16. roku życia mogą z kolei pracować maksymalnie 8 godzin na dobę. Co istotne, do czasu pracy osoby młodocianej wlicza się także godziny, jakie poświęca ona w danym dniu na naukę. Pracodawca musi również pamiętać, że młodociany nie ma możliwości pracy w godzinach nocnych i nadliczbowych. Ponadto jeśli wymiar czasu pracy danego pracownika przekracza 4,5 godziny, przełożony musi zapewnić mu przerwę trwającą co najmniej pół godziny.

Wynagrodzenie młodocianego w 2022 roku i planowane podwyżki

Wynagrodzenie młodocianych pracowników, którzy uczą się zawodu, ustala się w oparciu o przeciętne miesięczne wynagrodzenie z poprzedniego kwartału. W październiku 2022 roku jest to 5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale w pierwszym roku nauki zawodu, 6% w drugim roku przygotowania do zawodu oraz 7% w trzecim roku. W przypadku młodocianych zatrudnionych w celu przyuczenia do konkretnej pracy wynagrodzenie nie może być niższe niż 4% przeciętnej miesięcznej pensji w poprzednim kwartale. We wrześniu 2023 mają zacząć obowiązywać inne stawki dla młodocianych pracowników. Planowany jest ich wzrost do około 8% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w pierwszym, 9% w drugim i 10% w trzecim roku przygotowania. Nie zmienią się jedynie składki na ubezpieczenia zdrowotne młodocianych oraz źródła ich finansowania. Pracodawca ma prawo określić także wyższe wynagrodzenie – wszystko zależy od danej firmy oraz zaangażowania młodocianego pracownika.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *