Newsletter KRS w pigułce

Szybka Faktura 16/01/2023 brak odpowiedzi
 

W związku z nowelizacją ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, 21 czerwca 2022 roku uruchomiono newsletter KRS. Ta bezpłatna skierowana do przedsiębiorców usługa w krótkim czasie zyskała dużą popularność. Czym jest Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego, w jaki sposób działa i co właściwie ma na celu?

Czym jest Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego?

Newsletter KRS to całkowicie bezpłatna usługa wprowadzona przez Ministerstwo Sprawiedliwości, wpływająca na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Umożliwia ona przedsiębiorcom szybki dostęp do informacji dot. dokonywanych w spółce zmian rejestrowych. Usługa automatycznie informuje m.in. o dokonaniu wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym czy zarejestrowaniu nowej sprawy związanej z danym podmiotem. Użytkownik od razu utrzymuje wiadomość na temat zmian. W zaledwie kilka godzin po uruchomieniu newslettera skorzystało z niego ponad 500 przedsiębiorców!

Newsletter KRS – główny cel usługi

Podstawowym celem newslettera Krajowego Rejestru Sądowego jest ochrona firm i zapobieganie kradzieżom spółek, czyli zmianom wpisów w KRS przez osoby nieupoważnione. Kradzieże te polegają na składaniu wniosków o aktualizację danych spółki w KRS przy użyciu fałszywych dokumentów. Tego rodzaju przestępstwa gospodarcze mogą prowadzić m.in. do utraty firmowego majątku. W przypadku ewentualnego oszustwa, dzięki newsletterowi KRS przedsiębiorca jest w stanie szybko zareagować i zapobiec kradzieży wraz ze wsparciem organów ścigania. Nowy projekt ustawy ma chronić przed kradzieżą spółki nawet 600 tysięcy przedsiębiorców oraz 130 tysięcy podmiotów wpisanych do rejestru stowarzyszeń. Warto pamiętać, że pomimo korzystania z newslettera, przedsiębiorcy wciąż są zobowiązani do zapoznawania się z aktami rejestrowymi oraz treścią danych zawartych w KRS. Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego stanowi jedynie dodatkowe zabezpieczenie przed oszustwami gospodarczymi.

Kto może korzystać z Newslettera KRS?

Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego jest dostępny dla osób zarejestrowanych na Portalu Rejestrów Sądowych. W celu skorzystania z usługi wystarczy zalogować się na swoje konto i przejść do zakładki umożliwiającej wskazywanie podmiotów. Wyboru podmiotu dokonuje się przy użyciu wyszukiwarki KRS lub po podaniu konkretnego numeru KRS. System wysyła na adres e-mail użytkownika informacje o zdarzeniach związanych z danym podmiotem zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym. Co więcej, użytkownik może przeglądać zdarzenia z poziomu zarządzania posiadanymi subskrypcjami. Warto jednak wiedzieć, że możliwe jest otrzymywanie informacji na temat maksymalnie 50 różnych podmiotów. Dla każdej z subskrypcji istnieje możliwość zdefiniowania czasu zobowiązywania, przedłużenia lub odwołania subskrypcji oraz otrzymywania powiadomień na poczcie elektronicznej. Okres przesyłania informacji nie może być dłuższy niż rok – system informuje o możliwości przedłużenia subskrypcji.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *