Staż zawodowy to dobry sposób na zdobycie doświadczenia i umiejętności niezbędnych do wykonywania konkretnego zawodu. Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać jako jego organizator.
Wnioskowanie o organizację stażu
Chcąc zorganizować staż dla osób bezrobotnych, firma musi złożyć wniosek o jego organizację w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce wykonywania działalności lub siedzibę firmy. Jeśli we wniosku zostaje wskazane imię i nazwisko bezrobotnego, który ma zostać przyjęty na staż, należy natomiast złożyć go w konkretnym urzędzie pracy, w którym jest zarejestrowany dany bezrobotny. W przypadku działania przez pełnomocnika konieczne jest również złożenie opłaty skarbowej za pełnomocnictwo w wysokości 17 złotych – chyba
że jest ono udzielone współmałżonkowi, dzieciom, rodzicom, dziadkom, wnukom bądź rodzeństwu.
Program stażu
Do wniosku o organizację stażu należy dołączyć załącznik w postaci programu stażu. Powinien on określać nazwę zawodu lub specjalności, zakres obowiązków wykonywanych przez stażystę, rodzaj uzyskanych kwalifikacji/umiejętności, a także metodę potwierdzenia ich nabycia. W programie stażu wyszczególniony zostaje również opiekun osoby odbywającej staż. Co więcej, tworząc ten załącznik, pracodawca musi uwzględniać wymagania związane z:
- poziomem wykształcenia osoby bezrobotnej;
- kwalifikacji zawodowych i umiejętności danej osoby;
- jej zdrowotnych i psychofizycznych predyspozycji.
Weryfikacja dokumentów i podpisanie umowy
W imieniu starosty dyrektor powiatowego urzędu pracy, do którego został złożony wniosek, sprawdza poprawność oraz kompletność złożonych dokumentów. Po pozytywnej weryfikacji podania pomiędzy organizatorem stażu a starostą lub dyrektorem powiatowego urzędu pracy w imieniu starosty zostaje zawarta umowa o organizację stażu. Czas oczekiwania na zgodę i podpisanie umowy to około 30 dni.
Działania po rozpoczęciu stażu
Po rozpoczęciu stażu organizator ma obowiązek zapoznać bezrobotnego z programem stażu, obowiązkami i uprawnieniami, przeszkolić go w zakresie regulaminu firmy oraz BHP i zapewnić mu odpowiednie warunki pracy – w takim samym zakresie, jaki jest przewidziany dla pracowników. Co więcej, do 5 dni po każdym miesiącu stażu musi on też przekazać staroście listę obecności z podpisami bezrobotnego, a do 7 dni po zakończeniu realizacji programu stażysta powinien otrzymać opinię. W razie przerwania odbywania stażu organizator musi natomiast poinformować starostę do 7 dni o każdym dniu nieusprawiedliwionej nieobecności bezrobotnego i innych istotnych zdarzeniach.
Ogólne zasady organizacji stażu
Decydując się na organizację stażu, firma musi uwzględnić odgórnie ustalony okres trwania stażu, maksymalną liczbę stażystów czy konieczność przydzielenia im opiekunów.
Kto może odbywać staż?
Na staż może zostać skierowana każda osoba zarejestrowana jako bezrobotna:
- w porozumienia z pracodawcą, który składa do urzędu pracy wniosek i wybiera kandydata;
- poprzez samodzielne złożenie wniosku o skierowanie na staż w urzędzie pracy;
- przyjmując propozycję stażu z urzędu pracy,
- przyjmując bon stażowy z urzędu pracy (dla osób przed 30. rokiem życia), który zapewnia skierowanie na staż do wybranego przez siebie pracodawcy na 6 miesięcy. W tym przypadku pracodawca musi zobowiązać się do zatrudnienia stażysty po odbytym stażu.
Opiekun stażysty
Organizując staż, należy pamiętać o tym, że każdy stażysta powinien mieć swojego opiekuna, a ten może sprawować opiekę nad maksymalnie trzema osobami jednocześnie. To właśnie on pomaga i udziela osobie bezrobotnej cennych rad, a po zakończonym stażu podpisuje sprawozdanie z jego przebiegu. W programie stażu należy dokładnie określić imię, nazwisko oraz stanowisko opiekuna osoby bezrobotnej.
Liczba stażystów
Organizator stażu, który jest jednocześnie pracodawcą, może zatrudnić na stażu maksymalnie tylu stażystów (osób bezrobotnych), ilu pracowników zatrudnia firma w momencie składania wniosku w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Jeżeli natomiast organizator nie jest pracodawcą, ma prawo przyjąć na staż tylko jedną osobę.
Czas trwania stażu
Staż z urzędu pracy trwa zazwyczaj 3-6 miesięcy, jednak istnieje możliwość organizacji stażu trwającego cały rok. Wówczas do danego pracodawcy kierowane są zarejestrowane osoby bezrobotne przed 30. rokiem życia.