Outsourcing usług księgowych – jak wygląda w Polsce?

Szybka Faktura 12/08/2022 brak odpowiedzi
 

Chcąc jeszcze bardziej skupić się na rozwoju firmy, wielu polskich przedsiębiorców powierza obowiązki związane z księgowością podmiotom zewnętrznym. Współpraca z doświadczonymi księgowymi zdecydowanie ułatwia codzienne zarządzanie firmą. Jak wygląda outsourcing usług księgowych w naszym kraju?

Jakie polskie firmy korzystają z outsourcingu usług księgowych?

Outsourcing usług księgowych cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością – korzysta z niego około 65% polskich przedsiębiorstw. Zazwyczaj decydują się na niego niewielkie i średnie firmy – w tym przedsiębiorstwa rodzinne. Co ciekawe, niemal co druga organizacja powierza wszystkie obowiązki związane z księgowością, prawem i podatkami tej samej firmie. Chęć współpracy z profesjonalnym księgowym wykazują głównie firmy zatrudniające do 9 pracowników. Co więcej, ponad 1/3 firm współpracujących z księgowymi bierze pod uwagę sukcesję.

Dlaczego polscy przedsiębiorcy korzystają z usług zewnętrznych podmiotów?

Istnieje kilka kluczowych powodów, dla których firmy wolą korzystać z outsourcingu usług księgowych, podatkowych i prawnych, zamiast zajmować się tym samodzielnie. Jednym z nich jest obawa przed kontrolami podatkowymi oraz zbyt dużą ilością przepisów podatkowych i prawnych – mówi o niej niemal 84% polskich przedsiębiorstw. Częste zmiany przepisów podatkowych i ustaw sprawiają, że przedsiębiorcy obawiają się pomyłek i dezorientacji. Chcą oni mieć poczucie bezpieczeństwa podczas prowadzenia własnego biznesu – mowa głównie o bezpieczeństwie w kwestiach księgowych, podatkowych i prawnych. Powodem, który przemawia za korzystaniem z outsourcingu usług księgowych, jest także znaczna oszczędność – nie tylko pieniędzy, ale i czasu, który można poświęcić na rozwój firmy oraz realizację kolejnych celów. Współpraca z doświadczonym specjalistą to możliwość szybkiej reakcji na zmiany oraz pewne wsparcie w podejmowaniu biznesowych decyzji. Księgowa jest na bieżąco z aktualnościami i nowymi przepisami, dzięki czemu może ona przygotować firmę na zmiany i pomóc w doborze najkorzystniejszych rozwiązań.

Co obejmuje outsourcing usług księgowych w Polsce?

Outsourcing usług księgowych w Polsce nie ogranicza się wyłącznie do wystawiania faktur, prowadzenia ksiąg według aktualnych przepisów czy wyliczania zobowiązań i składek ZUS. Księgowi przygotowują także deklaracje, jednolite pliki kontrolne, rozmaite raporty czy sprawozdania finansowe. Ponadto zajmują się oni rejestrem VAT, śledzą aktualne zmiany w prawie i przygotowują do nich przedsiębiorstwa – a takiego monitorowania zmian oczekuje ponad 95% firm korzystających z tego typu usług. Klienci mogą liczyć też na wsparcie w razie kontroli podatkowej czy audytu, a także pomoc w podejmowaniu decyzji i proponowanie nowych rozwiązań w firmie. Outsourcing usług księgowych w Polsce to także gwarancja bezpieczeństwa usług księgowych.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *