Outsourcing w firmie – za i przeciw

Szybka Faktura 17/05/2023 brak odpowiedzi
 

Outsourcing usług księgowych, logistycznych czy kadr i płac to coś, na co decyduje się coraz więcej polskich firm. Powierzenie konkretnych obowiązków firmowych podmiotowi zewnętrznemu pozwala bowiem w pełni skoncentrować się na kluczowych działaniach i planach firmy. Co jeszcze sprawia, że warto zastanowić się nad outsourcingiem, a co stanowi minus tego rozwiązania?

Outsourcing – co takiego?

Outsourcing polega na zlecaniu pewnych zadań firmie zewnętrznej specjalizującej się w danej branży. Wykorzystuje się go najczęściej w takich dziedzinach jak rachunkowość i księgowość, marketing i IT, kadry, transport i logistyka, administracja czy audyty wewnętrzne. Podmioty zewnętrzne, którym powierzane są konkretne obowiązki, posiadają odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje, dzięki czemu są w stanie zapewnić dużą skuteczność usług i znacząco odciążyć organizację.

Plusy outsourcingu

Outsourcing niesie za sobą wiele zalet dla całej firmy. Przekazując pewne czynności do realizacji podmiotom zewnętrznym, ma ona szansę skupić się na swoich głównych celach i działaniach. To z kolei przekłada się bezpośrednio na jej rozwój oraz wyniki. Jednocześnie przedsiębiorstwo zyskuje pewność, że zlecone zadania zostaną wykonane na najwyższym poziomie, gdyż zajmują się nimi specjaliści z danej dziedziny. Powierzenie pewnych obowiązków podmiotowi zewnętrznemu zapewnia także oszczędność czasu, znacznie lepszą organizację pracy oraz większą wydajność. Zlecenie konkretnych zadań zewnętrznemu usługodawcy generuje także zazwyczaj dużo niższe koszty niż zatrudnienie pracownika – np. księgowego. Decydując się na outsourcing, firma może liczyć na fachową obsługę i profesjonalne wykonanie powierzonych jej zadań.

Minusy outsourcingu

Outsourcing, podobnie jak każde inne rozwiązanie, oprócz zalet posiada także pewne wady. Istnieje bowiem ryzyko zatrudnienia niekompetentnej firmy – a wówczas jakość świadczonych przez nią usług okazuje się znacznie niższa, niż oczekiwał klient. Co więcej, wiele firm decyduje się powierzyć pewne obowiązki podmiotowi zewnętrznemu, aby zredukować koszty. Zbyt duża oszczędność może jednak przynieść odwrotny efekt i doprowadzić do negatywnych skutków oraz znacznego obniżenia jakości wykonywanych zadań. Zlecając konkretne czynności do wykonania firmie zewnętrznej, przedsiębiorstwo nie ma już nad nimi pełnej, stałej kontroli. W trakcie trwania umowy nie ma też często możliwości wprowadzania zmian – jeśli więc firma korzystająca z usług outsourcingu zmieni strategię podczas trwania projektu, często niewiele może zdziałać. Powierzenie firmowych obowiązków usługodawcom zewnętrznym wiąże się również z pewnego rodzaju uzależnieniem od danego podmiotu.

Alternatywę dla outsourcingu stanowi digitalizacja, czyli wykorzystanie w firmowych procesach technologii cyfrowej. Pozwala ona na znaczną oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy. Wiele polskich przedsiębiorstw rezygnuje z outsourcingu oraz zatrudniania kolejnego pracownika także na rzecz subskrypcji programów np. do księgowości online, takich jak Szybka Faktura. To rozwiązania stworzone głównie z myślą o mikro- i małych firmach, które chciałyby w pełni skupić się na swoich strategicznych celach i działaniach.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *