Pakiet VAT e-commerce w pigułce

Szybka Faktura 13/09/2021 brak odpowiedzi
 

Od 1 lipca 2021 r. obowiązują rozwiązania wprowadzone przez pakiet VAT e-commerce. Mają one na celu uszczelnienie systemu oraz uproszczenie rozliczenia VAT dla przedsiębiorców. Oto szybki przegląd najważniejszych punktów pakietu.

WSTO – wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość

WSTO dotyczy dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dostawcę do osób prywatnych z jednego państwa członkowskiego UE do drugiego. Dana transakcja musi spełniać warunki określone przez ustawodawcę, m.in. dostawa musi zostać dokonana do podatnika / osoby prawnej niebędącej podatnikiem i nie mającej obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów / innej osoby niebędącej podatnikiem.

O miejscu opodatkowania WSTO decyduje całkowita wartość dostaw dokonanych przez podatnika w roku podatkowym:

  • nieosiągnięty próg 10 000 euro – miejscem opodatkowania jest kraj, w którym podatnik ma swoją siedzibę, bądź z którego rozpoczyna się dostawa towarów;
  • możliwość wybrania opcji rozliczenia w państwie konsumpcji;
  • przekroczenie progu 10 000 euro – miejscem opodatkowania jest państwo konsumpcji.

Ustalenie obowiązku podatkowego dla dostawcy rozliczającego się w Polsce reguluje ustawa o VAT.

SOTI – sprzedaż na odległość towarów importowanych

SOTI to sprzedaż na odległość towarów wysyłanych przez dostawcę lub na jego rzecz z państwa trzeciego do nabywcy przebywającego na terytorium UE. Warunkiem jest tu m.in. dokonanie dostawy do podatnika / osoby prawnej niebędącej podatnikiem, której wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie jest opodatkowane VAT / innej osoby niebędącej podatnikiem. Miejscem dostawy jest miejsce zakończenia wysyłki lub transportu towarów, jeśli:

  • państwo importu nie jest państwem przeznaczenia towarów;
  • państwo importu jest też państwem przeznaczenia towarów.

Jeśli tych zasad się nie stosuje, miejsce dostawy określa ustawa o VAT. Obowiązek podatkowy ustalany jest w oparciu o przepisy obowiązujące w państwie UE, w którym towar jest opodatkowany.

Procedury szczególne: OSS i IOSS

OSS (One Stop Shop) to procedura unijna i nieunijna. W jej ramach można rozliczyć podatek VAT należny ze świadczenia m.in.:

  • usług zakwaterowania w hotelach;
  • usług związanych z nieruchomościami;
  • usług restauracyjnych;
  • usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych.

Z procedury mogą skorzystać przedsiębiorcy posiadający lub nieposiadający siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium UE. Rejestrują się oni w państwie członkowskim identyfikacji, a więc w państwie UE, w którym posiadają siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności lub w państwie UE, w którym rozpoczyna się wysyłka lub transport towarów.

IOSS (Import One Stop Shop) to system elektroniczny, który umożliwia zadeklarowanie i zapłacenie VAT podatnikom dokonującym dostaw towarów wysyłanych z państw trzecich na rzecz konsumentów z państw UE. Dzięki temu nie trzeba rejestrować się i prowadzić ewidencji w każdym państwie oddzielnie.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *