Płatności bezgotówkowe – wady i zalety

Szybka Faktura 20/05/2024 brak odpowiedzi
 

Płatności bezgotówkowe przy użyciu karty płatniczej czy BLIKA z roku na rok stają się coraz popularniejsze – w Polsce i na świecie. Jak każde inne rozwiązanie, mają one zarówno wiele zalet, jak również pewne wady. O jakich plusach i minusach mowa?

Kluczowe zalety płatności bezgotówkowych

Płatności bezgotówkowe wiążą się z wieloma korzyściami dotyczącymi głównie wygody oraz bezpieczeństwa. Dlaczego warto rezygnować na ich rzecz z tradycyjnych płatności gotówką?

Szybkość i wygoda

Jedną z kluczowych zalet płatności bezgotówkowych jest ich szybkość. Użycie karty płatniczej lub skorzystanie z BLIKA zajmuje znacznie mniej czasu niż odszukanie konkretnej kwoty w portfelu. Dzięki płatnościom bezgotówkowym podczas zakupów lub wizyty w restauracji nie musimy też zastanawiać się, czy mamy przy sobie odpowiednią ilość gotówki. Nie istnieje ryzyko, że zabraknie nam pieniędzy na opłacenie pełnego koszyka produktów czy zamówionego obiadu. Płatność jest możliwa zawsze, gdy mamy pod ręką kartę lub telefon z dostępem do sieci.

Bezpieczeństwo

W przypadku płatności bezgotówkowych ryzyko utraty pieniędzy jest dużo mniejsze niż w przypadku gotówki trzymanej bezpośrednio w portfelu. W razie ewentualnej kradzieży możemy natychmiast telefonicznie zablokować kartę płatniczą – wówczas złodziej nie będzie miał szansy na wydanie znajdujących się na niej środków. Kradzież gotówki wiąże się natomiast z bezpowrotną utratą środków.

Kontrola wydatków i dostęp do dowodów transakcji

Płatności dokonywane za pomocą przelewu, karty lub BLIKA są zapisywane na koncie bankowym – podobnie jak dane podmiotów, na rzecz których ich dokonano. Możemy więc w każdej chwili potwierdzić konkretną transakcję, a dowód wykonania przelewu czy zapłaty BLIKIEM może być przydatny np. podczas reklamacji lub zwrotu towaru. Co więcej, wyciągi z rachunku bankowego mogą ułatwiać kontrolowanie domowego budżetu i zarządzanie środkami. Mobilne aplikacje banków coraz częściej oferują użytkownikom także czytelne wykresy z podziałem na kategorie wydatków. Dzięki temu zyskujemy świadomość, na co przeznaczamy najwięcej swoich pieniędzy – a to ułatwia oszczędzanie.

Płatności bezgotówkowe – jakie mają wady?

Mimo że płatności bezgotówkowe mają mnóstwo plusów, posiadają one również pewne wady. O czym dokładnie mowa?

Mniejsza świadomość ilości posiadanych środków

Korzystając z płatności bezgotówkowych, możemy cieszyć się wygodnymi i szybkimi zakupami. To bez wątpienia ich duża zaleta – łatwość opłacania usług czy zakupów może się jednak wiązać z utratą kontroli nad wydatkami. Przeznaczając na dany zakup gotówkę, od razu widzimy, ile pieniędzy pozostało nam w portfelu. Płacąc BLIKIEM, kartą czy przelewem, nie jesteśmy świadomi, ile środków widnieje na koncie, dopóki nie zajrzymy do aplikacji czy na stronę banku.

Dodatkowe opłaty za korzystanie z karty

Prowadzenie konta bankowego w wielu bankach nie wymaga żadnych opłat, jednak posiadanie karty płatniczej często wiąże się już z dodatkowymi kosztami. Opłaty ponoszone są m.in. w przypadku tzw. ekspresowych przelewów czy braku transakcji w ciągu miesiąca. Nawet niewielka miesięczna opłata rzędu 8 czy 10 złotych w ciągu całego roku daje już większą kwotę.

Problemy techniczne – brak możliwości zapłaty

Zdarza się, że nowoczesne technologie zawodzą, brakuje zasięgu lub nastąpiła awaria terminali. W takiej sytuacji nie ma już możliwości dokonania płatności bezgotówkowej. Jeśli mamy przy sobie wyłącznie kartę i telefon, nie jesteśmy wówczas w stanie zapłacić za daną usługę – np. bilet za przejazd kolejowy. To z kolei może znacząco pokrzyżować nam plany – zwłaszcza jeśli musimy gdzieś pilnie dojechać.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *