Początek roku 2020 – o czym należy pamiętać?

program do faktur 14/02/2020 brak odpowiedzi
 

Początek roku to czas niezwykle istotny, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Dlaczego ten okres jest tak istotny? To czas na zamknięcie roku, na remanenty, na wystawienie PITów dla swoich pracowników. Przez to jest to czas szczególnie wymagający i angażujący. Mało kto ma w tym okresie możliwość podejmowania innych aktywności niż te, których wymagają od niego przepisy. 14

Zamknięcie roku podatkowego

Początek każdego miesiąca to czas na podsumowanie miesiąca minionego. Trzeba rozliczyć przychody, dochody, koszty i podatek. Trzeba odprowadzić zaliczkę na podatek za pracowników i dopilnować wszystkich niezbędnych rozliczeń czy porządków w dokumentach. Jednak początek stycznia to czas na zamkniecie roku w swojej firmie, roku który właśnie minął. Trzeba zaplanować wszystkie podsumowania, zaplanować rozliczenia i mieć na uwadze, że ten czas trzeba podzielić również na inne, obowiązkowe w tym okresie aktywności. Nie można bowiem dopilnować jednego i zaniedbać innego działania. 

Remanenty

Początek nowego roku to czas na przeprowadzenie remanentów w firmach. Remanenty mają różny charakter, trzeba jednak pamiętać, że taki spis musi zostać przeprowadzony, by kolejny rok podatkowy zacząć niejako na czysto. Istotne jest precyzyjne ustalenie stanów w sklepach, stanów magazynowych i zestawienie tego z prowadzoną sprzedażą. Remanenty są niezwykle angażujące i wymagają poświęcenia im bardzo dużo czasu. Trzeba jednak pamiętać, że ich przeprowadzenie, to nie tylko obowiązek narzucony przepisami prawa. To również doskonały sposób, by zrobić porządek w firmie, oszacować punkt początkowy na nowy rok i ustalić plany na przyszłość. 

Remanent powinien być przeprowadzony w zamkniętym sklepie. Nie wolno w tym czasie obsługiwać klientów, a liczenie towaru powinno być przeprowadzone przez przynajmniej dwie osoby, by upewnić się, że nie doszło do żadnej pomyłki. 

Rozliczenie pracowników

Początek nowego roku to również czas na rozliczenie pracowników z podatku dochodowego. Zgodnie z nowymi przepisami elektroniczne rozliczenie, które przekazywane jest do urzędu skarbowego musi zostać wykonane do końca stycznia. Papierowe rozliczenie, które wysyłane jest pracownikowi należy wykonać do końca lutego i do końca lutego przesłać wszystkim zatrudnionym. Ci zaś mają potem dwa miesiące na rozliczenie się ze swojego podatku, ale to już sprawa nie tylko na później, ale również nie dotyczy samego przedsiębiorcy. 

Najważniejsze, by pamiętać, że elektroniczne rozliczenie musi być wykonane wcześniej. Trzeba zrobić zestawienie przychodów, dochodów, kosztów, składek i zaliczek na podatek, które zostały odprowadzone na danego pracownika. Jednocześnie należy wyliczyć, jaki podatek był w tym czasie należny za danego pracownika. Takie zestawienie musi zostać przekazane do urzędu skarbowego, by pracownik mógł skorzystać z opcji automatycznego rozliczenia.

Przesłanie rozliczenia do urzędu skarbowego nie zwalnia pracodawcy z obowiązku przekazania dokumentów pracownikowi. Dokumenty należy przekazać osobiście lub pocztą. Trzeba jednak upewnić się, że zostały doręczone zgodnie z przepisami i wymogami prawa. 

Rozliczenie podatkowe przedsiębiorcy

Początek roku to również czas na indywidualne rozliczenie samego przedsiębiorcy. Trzeba pamiętać, że przedsiębiorca ma do rozliczenia zarówno podatek VAT, jak i podatek dochodowy. Właśnie dlatego, że sam ma więcej rozliczeń, powinien dobrze ten czas zaplanować i zaprojektować. W przeciwnym razie może się okazać, że z czymś się nie wyrabia. Oczywiście, takie rozliczenia najlepiej jest przekazać księgowości lub księgowej. Nie tylko zrobi to w sposób profesjonalny, ale również odciąży przedsiębiorcę z odpowiedzialności za te rozliczenia. Jego jedynym zadaniem będzie dopilnowanie terminów i dostarczenie wszelkiej dokumentacji an czas. 

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *