Podsumowanie w firmie na koniec roku – o czym trzeba pamiętać?

Szybka Faktura 16/08/2022 brak odpowiedzi
 

Na każdym przedsiębiorcy spoczywają pewne obowiązki, których musi dopełnić na koniec każdego roku kalendarzowego. O czym należy pamiętać przed zmianą kartki kalendarza na 1 stycznia, a co można zrealizować w pierwszych miesiącach nowego roku?

Sprawozdanie roczne

Jednym z obowiązków przedsiębiorcy na koniec roku jest złożenie sprawozdania finansowego – choć nie w przypadku każdego podmiotu. Konieczność ta nie dotyczy m.in. spółek partnerskich i jawnych, których przychody nie przekraczają równowartości 2 milionów euro. To dokument, który w uporządkowany sposób ukazuje roczną sytuację finansową firmy i finansowe wyniki jej działalności. Przedstawia się je w postaci zestawień liczbowych oraz uzupełniających je informacji opisowych. Sprawozdanie finansowe dostarcza przydatnych danych potencjalnym akcjonariuszom, inwestorom i innym podmiotom z otoczenia firmy.

Zmiana formy opodatkowania

Koniec roku to czas, w którym przedsiębiorcy mogą wziąć pod uwagę zmianę formy opodatkowania. Jest to możliwe do dnia 20 stycznia następnego roku. Jeżeli więc uzyskiwane dochody sugerują potrzebę zmiany opodatkowania na korzystniejszą, należy zastanowić się nad jego nową formą.

Firmowy spis z natury

Przed upływem roku kalendarzowego, czyli do 31 grudnia, firma zobowiązana jest do przeprowadzenia spisu z natury, nazywanego potocznie remanentem. Określa on rzeczywisty stan posiadanych przez przedsiębiorstwo towarów rzeczowych. W ciągu kolejnych dwóch tygodni przedsiębiorca powinien oszacować ich wartość, aby uwzględnić ją w Księdze przychodów i rozchodów. Niezbędne jest również rozliczenie i zamknięcie KPiR przed końcem roku.

Monitorowanie zmian przepisów na kolejny rok

Dobrym krokiem na koniec roku jest zapoznanie się z wszelkiego rodzaju aktualizacjami przepisów prawnych, jakie mają wejść w życie w roku następnym. Dzięki temu przedsiębiorca może być przygotowany na ewentualne zmiany w firmie i uniknie trudności oraz przykrych niespodzianek. W tym celu oprócz śledzenia dzienników ustaw czy branżowych stron warto również skonsultować się z biurem księgowym – a z outsourcingu usług z zakresu księgowości korzysta w tym celu około 65% polskich przedsiębiorstw!

Rozliczenie PIT-u oraz osób zatrudnionych

Wraz z końcem roku kalendarzowego przedsiębiorca zatrudniający pracowników jest zobowiązany rozliczyć premie czy urlopy, a ponadto – przygotować deklaracje PIT 11 oraz PIT R-4. Pierwsza z nich powinna zostać przekazana zatrudnionym oraz do urzędu skarbowego do 28 lutego następnego roku, z kolei druga – do 31 stycznia. Sam przedsiębiorca również musi rozliczyć się z dochodów, składając w urzędzie konkretny formularz PIT.

Obniżenie kwoty podatku dochodowego

Chcąc obniżyć kwotę podatku dochodowego, który należy zapłacić za upływający rok podatkowy, w ostatnich jego tygodniach warto dokonać kilku firmowych zakupów. Pozwolą one zwiększyć koszty uzyskania przychodu. W co można zainwestować? Między innymi w środki trwałe, oprogramowania czy abonamenty opłacone z góry na kilka miesięcy. Przedsiębiorca ma także prawo przekazać fundusze na cele charytatywne oraz zaksięgować faktury z danego roku podatkowego, o których wcześniej zapomniał.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *