Proces rekrutacji i selekcji pracowników – najlepsze praktyki

Szybka Faktura 20/06/2024 brak odpowiedzi
 

Rekrutacja pracowników może stanowić nie lada wyzwanie – zwłaszcza jeśli liczba kandydatów przewyższy oczekiwania pracodawcy. Cały proces zajmuje nierzadko wiele tygodni i w pewnym stopniu ogranicza realizację innych działań przedsiębiorstwa. Co zrobić, aby rekrutacja oraz selekcja pracowników przebiegały sprawnie i skutkowały zatrudnieniem dobrego specjalisty?

Skuteczne ogłoszenie o pracę

Żaden proces rekrutacyjny nie odbędzie się bez odpowiednio sformułowanego ogłoszenia. Aby przykuwało ono uwagę kandydatów, powinno zawierać krótkie, zwięzłe i jasne informacje – bez suchych faktów, które nic nie mówią o danym miejscu pracy. Ważne, by znalazły się w nim informacje na temat możliwości pracowników, oferowanych przez pracodawcę benefitów i najważniejszych cech firmy, które wyróżniają ją na tle konkurencji. Samo stworzenie skutecznego ogłoszenia jednak nie wystarczy – trzeba jeszcze pamiętać o jego wypromowaniu. W tym celu warto skorzystać m.in. z mediów społecznościowych czy popularnych branżowych portali, które każdego dnia odwiedza wiele osób. Chcąc dotrzeć do wykształconych i doświadczonych kandydatów, najlepiej promować ofertę pracy także w publicznej przestrzeni – np. podczas targów pracy czy na terenie uczelni.

Korzystanie z systemu poleceń pracowników

Dobrym krokiem, który poskutkuje zatrudnieniem obiecujących pracowników, może być również wprowadzenie systemu poleceń. Wówczas rekrutacja odbywa się w oparciu o polecenia osób, które już pracują w danej firmie. Rekomendując konkretnego kandydata, mają oni najczęściej wiedzę na temat jego wykształcenia, doświadczenia i kwalifikacji – a to może być bardzo pomocne. Pracodawca czy dział HR zyskują dzięki temu cenne informacje i mają szansę zatrudnić naprawdę dobrego specjalistę przy minimalnym wysiłku.

Indywidualne i elastyczne podejście

Podczas procesu rekrutacyjnego i selekcji pracowników należy podchodzić do każdego z kandydatów w sposób indywidualny. Trzeba pamiętać, że każdy kandydat będzie cenił sobie w miejscu pracy coś innego – podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto więc zadać pytanie, co dla danej osoby ma w pracy największe znaczenie. Duże znaczenie ma również elastyczność w odniesieniu do doświadczenia i wykształcenia. Co więcej, oprócz umiejętności twardych warto brać pod uwagę także cechy charakteru kandydatów – m.in. samodzielność, chęć rozwoju czy komunikatywność. Nie bez znaczenia jest też sposób prezentowania swoich umiejętności – sam wygląd CV może wiele powiedzieć na temat danej osoby.

Testy kompetencyjne

Dobrą praktyką podczas selekcji pracowników jest też stosowanie tzw. testów kompetencyjnych. Pozwalają one jeszcze lepiej ocenić kwalifikacje i kompetencje poszczególnych osób – ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku stanowisk, które wymagają konkretnych umiejętności twardych. Kluczowe mogą się okazać m.in. testy zadaniowe, wymagające od kandydatów przedstawienia swoich zdolności w praktyce (np. próbny tekst lub grafika).

Kontakt z kandydatami

Odpowiednia komunikacja z osobami ubiegającymi się o stanowisko jest równie ważna co właściwe sformułowanie ogłoszenia – niezależnie od tego, czy odpowiedź jest pozytywna, czy odmowna. To niezwykle istotne, aby kandydaci nie musieli oczekiwać na wiadomość zwrotną przez kilka tygodni. Wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź potencjalnego pracodawcy może sprawić, że dana osoba zrezygnuje z danego miejsca pracy i postanowi poszukać zatrudnienia gdzie indziej – a firma może wówczas stracić szansę na zatrudnienie niezawodnego pracownika. Warto zatem pamiętać o tym, aby informować kandydatów o decyzji w odpowiednim terminie.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *