Rozliczenie roczne PIT – najważniejsze informacje

program do faktur 06/06/2017 brak odpowiedzi
 

Rok rocznie w pierwszych miesiącach roku należy złożyć w urzędzie skarbowym swoje roczne rozliczenie PIT. Jest to tak zwane zeznanie podatkowe. Na jego podstawie określana jest wysokość podatku należnego oraz wpłaconego i w razie różnicy między tymi wartościami można wykonać odpowiednie wyrównanie.

Obowiązujące terminy

Na początek warto sobie uzmysłowić wszystkie obowiązujące terminy związane z wypełnianiem i składaniem deklaracji podatkowych PIT. Otóż, pracodawca, który płaci pensję i wpłaca za swojego pracownika zaliczkę na podatek, jest zobowiązany do tego, by do końca lutego wystawić swojemu pracownikowi dokument, który nosi nazwę PIT 11. Jest to zestawienie przychodów, kosztów, dochodów i zaliczek na podatek, jakie w minionym roku wypracował sobie pracownik.

PIT 11 jest wystawiany niezależnie od tego, czy pracownik był zatrudniony na umowę o pracę, umowę zlecenie czy umowę o dzieło. Jeżeli praca była wykonana w oparciu o któreś z tych porozumień, to wystawienie PIT 11 należy do obowiązków pracodawcy.

Jeżeli pracownik jest zatrudniony w więcej niż jednym zakładzie pracy, a jest to możliwe w przypadku umów zlecenia czy umów o dzieło, to oczywiście, z każdego miejsca musi otrzymać odrębny, niezależny PIT 11. Dopiero dane ze wszystkich uzyskanych PITów może wprowadzić do swojego zeznania podatkowego.

Drugim ważnym terminem jest koniec kwietnia. Ostatni dzień kwietnia to moment, w którym mija czas na złożenie swojego zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym. Nie warto oczywiście czekać do ostatniego dnia, ponieważ może się to wiązać z poważnymi kłopotami. Znacznie lepiej wypełnić dokumenty wcześniej i wcześniej przekazać je do odpowiedniego urzędu.

Co ważne, jeżeli podatnikowi przysługuje zwrot nadpłaconego podatku, to im wcześniej złoży swoje zeznanie, tym szybciej ów zwrot otrzyma. Jeżeli zeznanie zostanie złożone w ostatniej chwili, na wypłatę pieniędzy trzeba będzie poczekać znacznie dłużej.

Sposób wypełnienia deklaracji

Deklaracja, która jest jednocześnie zeznaniem podatkowym jest skomponowana w określony sposób. Wypełnić ją można ręcznie lub elektronicznie i wydrukować. Nie ma to żadnego znaczenia, a ustawodawca nie przewidział w tym zakresie żadnych ograniczeń, ani precyzyjnych reguł. Nie może być wypełnione ołówkiem, ponieważ to daje pole do nadużyć i zafałszowań. Zapis musi być po prostu trwały.

Deklarację należy wypełnić starannie i dokładnie. Trzeba pilnować, by nie pojawiły się błędy. Nie można dopuścić do sytuacji, w której informacje są wpisane błędnie lub nieprawdziwie. Takie zdarzenie wiąże się z koniecznością udania się do placówki urzędu Skarbowego i złożenia stosownych wyjaśnień. Nie jest to coś strasznego, ale jest niepotrzebnym denerwowaniem się, stresowaniem i stratą czasu. Zdecydowanie lepiej po prostu wypełnić deklarację od razu poprawnie.

Dbać należy szczególnie o wszystkie liczby i kwoty, ponieważ one mają najistotniejsze znaczenie. Jeżeli omyłkowo nie zostanie poprawnie wprowadzona jakaś inna informacja, urząd może to nawet znacznie łagodniej traktować. Błędy w obliczeniach natomiast, z całą pewnością będzie chciał wyjaśniać.

Rodzaj deklaracji

Ważne również jest to, by wybrać odpowiedni rodzaj deklaracji podatkowej. Do wyboru są różne – wszystko zależy od tego, czy podatnik jest pracownikiem czy na przykład samo zatrudnionym, rozlicza się indywidualnie czy z małżonkiem, a może z dzieckiem. Każda sytuacja wymaga nieco innego dokumentu.

Wypełniając deklarację przez Internet, specjalne oprogramowanie zadaje serię pytań, po której jest w stanie automatycznie wybrać właściwy rodzaj dokumentu. Właśnie dlatego warto się w ten sposób rozliczać. Jeżeli zeznanie uzupełniane jest ręcznie, najlepiej zapytać pracownika urzędu, który rodzaj deklaracji będzie najodpowiedniejszy.

Składanie zeznania podatkowego to coroczny obowiązek wszystkich osób zatrudnionych. Należy o tym pamiętać i warto się do tego nieco wcześniej przygotować. Nie trzeba czekać do ostatniej chwili. Można to zrobić zaraz po otrzymaniu odpowiedniego PITu od pracodawcy.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *