Jakie są koszty założenia działalności gospodarczej?

program do faktur 10/06/2017 brak odpowiedzi
 

Młodzi ludzie coraz częściej stawiają na samodzielność. Nie chcą pracować dla kogoś. Chcą rozwijać siebie i zarabiać na swoich pasjach i swoich zainteresowaniach. Możliwe to jest wyłącznie prowadząc własną działalność gospodarczą, bo przecież nikt się nie zgodzi na przebudowanie mu przedsiębiorstwa pod pasje pracownika. Jakie więc koszty wiążą się z założeniem własnej działalności gospodarczej i trzeba mieć duże pieniądze na start?

Rejestracja działalności

Pierwsze, co należy zrobić chcąc rozpocząć własną działalność gospodarczą, to należy ją zarejestrować. Nie jest to zadanie skomplikowane. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek – można to zrobić nawet online. Wypełniony wniosek należy złożyć w urzędzie miasta w wydziale działalności gospodarczych lub przesłać online. Trzeba tylko pamiętać, że nawet przesłany online wniosek należy następnego dnia w urzędzie własnoręcznie podpisać.

Taka rejestracja nic nie kosztuje. Nie wiąże się z żadną opłatą ani manipulacyjną ani rejestracyjną. Umieszczenie przedsiębiorstwa we wpisie nie wymaga wniesienia żadnej opłaty.

Jeżeli jednak zarejestrowanie działalności jest krokiem koniecznym do tego, by można było zarejestrować działalność spółki (często bowiem trzeba być przedsiębiorcą najpierw, by móc założyć spółkę) to koszty z pewnością się pojawią. Koszt rejestracji spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym to około 500 złotych. Do tego dochodzi jeszcze opłata 100 złotych za opublikowanie informacji o rejestracji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Jeżeli jednak ma to być wyłącznie jednoosobowa działalność gospodarcza, to rejestracja w sądzie i wnoszenie opłaty nie będzie konieczne.

Podatek VAT

Nie każdy przedsiębiorca musi być płatnikiem VATu. To, czy nim będzie, zależne jest od wielu różnorodnych czynników, w tym od charakteru prowadzonej działalności, przewidywanych dochodów i woli podatnika. W momencie rejestrowania własnej działalności gospodarczej można zadeklarować chęć odprowadzania podatku VAT. Taka deklaracja jest bezpłatna. To już kolejny etap, gdzie nie ma konieczności ponoszenia opłaty.

Jednakże, podatnik może chcieć otrzymać dokument potwierdzający jego zgłoszenie jako podatnika podatku VAT. Takie potwierdzenie już nie jest nigdzie wymagane, nie ma obowiązku by je posiadać. Podatnik jednak może sobie zażyczyć, by je mieć. Wydanie takiego potwierdzenia jest już obarczone opłatą, wynosi ona 170zł.

Zgłoszenie przedsiębiorcy do ZUS

Każdy przedsiębiorca rozpoczynający własną działalność gospodarczą musi się zgłosić w ZUSie. Co do zasady zgłoszenie takie jest przesyłane przez urząd miasta w momencie rejestrowania działalności. Warto jednak jest wybrać się tam również osobiście i dopilnować formalności. Jeżeli bowiem będą one niedopilnowane,  ZUS się w tym zorientuje, to odpowiedzialność poniesie wyłącznie przedsiębiorca. Tak to niestety wygląda.

Samo zgłoszenie do ZUS jest również bezpłatne, tak jak wszystkie wcześniejsze zgłoszenia. Nie trzeba więc mieć na to żadnych pieniędzy. Pierwsze składki zaś należy zapłacić dopiero po zakończeniu miesiąca, w którym zostało rozpoczęte prowadzenie działalności. Przy czym nie ma tu znaczenia miesiąc bieżący, a kalendarzowy. Nawet jeżeli działalność zostanie rozpoczęta z dniem 29 danego miesiąca, to za ten miesiąc składkę już należy wnieść. Jej wysokość jest wówczas odpowiednio proporcjonalna.

REGON

Pozostaje jeszcze otrzymanie numeru REGON. Odbiera się go w Urzędzie Statystycznym. On również jest nadawany każdemu przedsiębiorcy bezpłatnie. Wydawany jest w formie listu. Za poświadczenie nadania również nie trzeba wnosić opłaty.

Podsumowując, założenie działalności gospodarczej nie wiąże się praktycznie z żadnymi opłatami. Jedyne koszty, które rzeczywiście mogą się pojawić to te, które wiążą się z rejestracją spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz z ogłoszeniem jej powstania w Monitorze Sądowym, czy też te, które dotyczą otrzymania potwierdzenia rejestracji jako podatnika podatku VAT. Pozostałe procedury i etapy rejestracyjne zwolnione są z jakichkolwiek opłat.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *