Wynagrodzenia w 2023 – jakie zmiany się szykują?

Szybka Faktura 19/08/2022 brak odpowiedzi
 

W związku z wysoką inflacją na 2023 rok przewidziano w Polsce podwyżkę wynagrodzenia minimalnego. Co więcej, ma ona być podwójna – w styczniu oraz w lipcu. Na jakie konkretnie zmiany mogą liczyć zatrudnieni w naszym kraju pracownicy?

Pierwsza podwyżka na początku roku

Pierwszy wzrost minimalnego wynagrodzenia – zarówno dla Polaków, jak i dla legalnie zatrudnionych obcokrajowców – rząd przewidział na styczeń 2023. Od pierwszego dnia nowego roku ma ono wynosić 3383 zł brutto – to o 373 zł więcej niż obecnie. Podwyżka ma wpłynąć pozytywnie na sytuację finansową podatników.

Kolejna podwyżka w drugiej połowie roku

Na lipiec przewidziano drugą podwyżkę wynagrodzeń o kolejne 440 zł w porównaniu z pensjami w roku 2022. Wówczas płaca minimalna będzie wynosiła 3450 zł brutto, czyli o 67 zł więcej niż w pierwszej połowie roku. Podział podwyżki na dwie tury związany jest z inflacją.

Zmiana stawki dla zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych

Zmianie na lepsze ma ulec także godzinowa stawka dla wszystkich, którzy zatrudnieni są na podstawie umów cywilnoprawnych – umowy zlecenie czy umowy o dzieło. W tym przypadku pracownicy również mogą liczyć na dwie podwyżki. Od stycznia stawka ta będzie wynosić 22,10 zł brutto, z kolei od lipca – 22,50 zł brutto, czyli o 14,2% więcej niż w 2022 roku. W przypadku umowy zlecenie należy jednak wziąć pod uwagę konieczność odliczenia od podanej kwoty składek ZUS.

Wyższe dodatki za pracę w nocy

Wzrost płacy minimalnej wiąże się także ze wzrostem dodatku za pracę w godzinach nocnych, czyli od 21:00 do 7:00. Jego wysokość zależy od kwoty wynagrodzenia minimalnego obowiązującego w danym roku. W każdym miesiącu stawka godzinowa za pracę w nocy będzie inna – wyniesie ona jednak o kilkadziesiąt groszy za godzinę więcej niż w roku 2022. Warto przy tym pamiętać, że nie każdy zatrudniony może wykonywać pracę w godzinach nocnych – mowa m.in. o kobietach w ciąży, pracownikach młodocianych, osobach niepełnosprawnych czy pracownikach, którzy opiekują się dzieckiem do 4. roku życia.

Z czego wynikają planowane podwyżki?

Podwyżka wynagrodzenia dla Polaków i obcokrajowców zatrudnionych w polskich firmach wynika z potrzeby walki ze skutkami inflacji. Według naszego rządu zmiana płacy na wyższą pozwoli pracownikom, którzy otrzymują wynagrodzenie minimalne, utrzymać realną wartość pieniędzy nawet przy wzroście cen żywności i innych towarów. Rząd uważa także, że zmiany mogą wesprzeć kondycję gospodarki w Polsce.

Nie tylko wzrost wynagrodzeń – czyli o podwyżce składek dla firm

Wraz ze wzrostem wynagrodzenia minimalnego w 2023 zmianie ulegnie także wysokość składek ZUS dla przedsiębiorców – również dwukrotnie. Podstawa ich wysokości to 60% przeciętnego wynagrodzenia – a w następnym roku będzie ono wynosić 4161 zł. Tym samym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą zapłacą w 2023 roku 1418,48 zł składek miesięcznie. W porównaniu z rokiem 2022 to więcej o 207,7 zł w skali miesiąca i około 2,5 tysiąca w skali 12 miesięcy. Bez wątpienia będzie to rekordowa podwyżka składek ZUS w Polsce wynosząca aż 17,1%.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *