Wynagrodzenie przestojowe – abc

Szybka Faktura 31/01/2022 brak odpowiedzi
 

Podczas wykonywania każdego rodzaju pracy możliwe jest wystąpienie nieoczekiwanych zdarzeń, które czasowo uniemożliwią realizację obowiązków. Tego rodzaju sytuację nazywamy przestojem w pracy. Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za czas, w którym z różnych przyczyn nie mógł wykonać swoich zadań?

Przestój w pracy i wynagrodzenie przestojowe – wyjaśniamy czym właściwie są?

Przestój w pracy to nic innego, jak czas w godzinach pracy, w którym pracownik nie miał jak wykonać swoich obowiązków, pomimo swojej gotowości. Zazwyczaj jest on spowodowany niespodziewanymi zdarzeniami, np. awarią techniczną czy innymi przyczynami, na które osoba zatrudniona nie ma wpływu. Za przestój należy się pracownikowi wynagrodzenie, zależne od jego stawki miesięcznej bądź godzinowej. Co jednak istotne, jeśli przestój w pracy wynika z winy zatrudnionego, wówczas nie otrzyma on wynagrodzenia postojowego. Przełożony może w takim przypadku zmniejszyć miesięczną pensję o kwotę z okresu przestojowego. Może zaistnieć również sytuacja, w której pomimo winy pracownika, otrzyma on od pracodawcy inne obowiązki do wykonania. Jeżeli się z nich wywiąże – przysługuje mu wynagrodzenie.

Wina pracodawcy a wina pracownika – przestojowe w pigułce

Przyczyny przestoju w pracy ze strony pracodawcy, za które zatrudnionemu należy się wynagrodzenie, to m.in.:

  • brak prądu lub wody, spowodowany niezapłaconymi rachunkami;
  • niewystarczająca ilość narzędzi i towarów, niezbędnych do wykonania pracy;
  • niezapewnione odpowiednie warunki do pracy (np. warunki BHP).

Winą pracownika może być z kolei zaniedbanie swoich obowiązków bądź popełniony w trakcie pracy błąd, w efekcie którego doszło do przerwania procesu produkcji. Przestój w pracy może wynikać również z przyczyn niezależnych od przełożonego i zatrudnionego. Należą do nich głównie zakłócenia techniczne czy warunki atmosferyczne, jak powódź czy pożar wywołany uderzeniem pioruna.

Inne obowiązki na czas przestoju w pracy – poznaj je

Jeżeli w ciągu dnia pracy mają miejsce zdarzenia uniemożliwiające pracownikowi wykonywanie jego obowiązków, może on otrzymać inne zadania do wykonania. Za realizację nowych powierzonych „tasków”, osobie zatrudnionej przysługuje normalne wynagrodzenie. Nie może ono być niższe niż jego standardowa pensja.

Dowiedz się, ile wynosi pensja przestojowa?

Wynagrodzenie przestojowe powinno wynosić 60% zasadniczej pensji ustalonej w umowie o pracę. Jedynie w przypadku osób na stanowiskach kierowniczych, do pensji za przestój w pracy doliczany jest również dodatek funkcyjny. Jeśli wynagrodzenie jest ustalone w miesięcznej stawce, w celu obliczenia pensji przestojowej wystarczy podzielić je przez liczbę godzin pracy w danym miesiącu. Następnym krokiem jest pomnożenie pensji przez ilość godzin, których pracownik nie mógł przepracować z powodu przestoju. Jeżeli z kolei osoba zatrudniona otrzymuje za swoją pracę stawkę godzinową, wynagrodzenie przestojowe jest dokładnie takiej samej wysokości.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *