Zużycie energii elektrycznej – praktyczne porady dla firm

Szybka Faktura 31/03/2023 brak odpowiedzi
 

W stosunku do poprzednich lat opłaty za energię elektryczną uległy znacznemu wzrostowi – zarówno w firmach, jak i w gospodarstwach domowych. W jaki sposób wpłynąć na wysokość tych wydatków i oszczędzać prąd w przedsiębiorstwie?

Własne źródło produkujące energię

Chcąc obniżyć miesięczne opłaty za zużycie prądu w firmie, warto zastanowić się nad własnym źródłem produkującym energię. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się instalacje fotowoltaiczne. Możesz zainwestować w małą instalację o łącznej mocy większej niż 50 kWp, ale mniejszej niż 1000 kWp, lub w tzw. mikroinstalację o mocy łącznej 50 kWp bądź niższej. Dobrym krokiem okaże się także inwestycja w magazyn energii – w przeciwnym razie w przypadku zaniku napięcia instalacja nie będzie spełniała swojej funkcji. Warto jednak wiedzieć, że koszt magazynu energii w dalszym ciągu nie jest najniższym wydatkiem. Oprócz fotowoltaiki warto zwrócić uwagę także na turbiny wiatrowe – zwłaszcza jeśli nie masz możliwości zamontowania instalacji PV.

Kontrolowanie ilości zużywanej energii

W czasie, w którym ceny za zużycie energii elektrycznej stale rosną, warto na bieżąco monitorować ilość zużywanego w firmie prądu. Kluczowe może się okazać sprawdzenie, które firmowe sprzęty pobierają najwięcej energii oraz w jakich miesiącach zużywa się jej najwięcej. Taka podstawowa wiedza może się okazać niezwykle cenna, jeżeli zależy nam na oszczędzaniu prądu i zmniejszeniu opłat. Kontrolowanie ilości energii zużywanej przez konkretne urządzenia może skutkować ich wymianą na nowe, bardziej energooszczędne rozwiązania.

Zmniejszenie kosztów energii biernej

Jeżeli prowadzisz firmę, zwróć uwagę na faktury za prąd z ostatniego roku, a konkretnie – na opłaty za energię bierną. To część energii, którą pobiera niemal każdy sprzęt, aby działać w prawidłowy sposób – mowa m.in. o silnikach czy światłach LED. Energia ta nie wykonuje jednak żadnej pracy. Jeżeli koszty energii biernej – pojemnościowej lub indukcyjnej – są zbyt wysokie, dobrym krokiem może się okazać inwestycja w kompensator. Wówczas energia ta będzie wytwarzana bez pobierania jej z sieci. Prawidłowo dobrany kompensator pozwala na nawet całkowitą likwidację opłaty za energię bierną – a koszty związane z jego zakupem zwracają się w ciągu niecałego roku.

Moc umowna i moc pobrana

Jeśli rachunki za prąd w Twojej firmie rosną z miesiąca na miesiąc, warto zwrócić uwagę także na stosunek mocy umownej, zawartej w umowie z operatorem, do tej pobranej. W sytuacji, gdy moc pobrana w ciągu ostatniego roku jest ponad 10% mniejsza niż moc umowna, dobrym rozwiązaniem okaże się obniżenie mocy umownej u operatora. Im jest ona bowiem wyższa, tym wyższe otrzymujesz co miesiąc rachunki. Zmiana mocy umownej jest możliwa raz w roku w ściśle określonym terminie. Może się zdarzyć również, że zobaczysz na rachunku „opłatę za przekroczenia mocy”. Ma to miejsce w sytuacji odwrotnej niż wspomniana wyżej, czyli jeśli moc umowna jest zbyt niska w porównaniu do mocy pobranej. Wówczas warto podnieść moc umowną u operatora.

Energooszczędne żarówki

Chcąc zmniejszyć rachunki za prąd w przedsiębiorstwie, warto postawić także na oświetlenie, które nie będzie zużywało dużo energii. Mowa o żarówkach LED, które w stosunku do tradycyjnych zużywają nawet osiem razy mniej prądu. Co więcej, energooszczędne oświetlenie cechuje się także dłuższą żywotnością, a to również pozwala na oszczędność pieniędzy na przestrzeni miesięcy i lat. Stosowanie żarówek LED pomaga dodatkowo zmniejszyć emisję zanieczyszczeń.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *