AML – co warto wiedzieć?

Szybka Faktura 03/09/2021 brak odpowiedzi
 

AML – z angielskiego Anti Money Laundering – wiąże się z pewnymi obowiązkami dla przedsiębiorców. Czym właściwie jest i na czym dokładnie polega? Poznaj najważniejsze związane z ustawą informacje.

Czym jest ustawa o AML?

Ustawa o AML to innymi słowy ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu z dnia 1 marca 2018 roku. Regulacje prawne opierają się na regulacjach Dyrektyw Unijnych. Przedsiębiorcy są nią objęci od 31 lipca 2021, po nowelizacji ustawy i poszerzeniu grona podmiotów, których ona dotyczy. Zostały na nich nałożone konkretne obowiązki związane z AML – jednym z nich jest raportowanie do GIIF w przypadku niepożądanych zdarzeń lub transakcji powyżej 15 tysięcy euro w gotówce. Elementem systemu AML jest właśnie Generalny Inspektor Informacji Finansowej. Współpracują z nim organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego, państwowe jednostki organizacyjne, NBP, NIK i KNF.

Pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu

Zjawisko prania pieniędzy jest przestępstwem powiązanym z innymi, równie ciężkimi wykroczeniami, które jest niezwykle trudne do kontrolowania – dlatego właśnie Polska postanowiła walczyć z tym szkodliwym procederem, podobnie jak inne nowoczesne państwa. Procedury związane z AML mają na celu zmniejszenie ilości tego rodzaju przestępstw oraz zapewnienie gospodarczego bezpieczeństwa.

Kogo dotyczy AML?

Znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu stanowi jeden z prawnych wymogów związanych z prowadzeniem firmy w naszym kraju. Dotyczy ona firm, które zajmują się świadczeniem usług takich jak prowadzenie ksiąg podatkowych czy formułowanie deklaracji. AML związane jest także z firmami udzielającymi porad bądź wyjaśnień z zakresu przepisów prawa celnego bądź podatkowego, które nie są obowiązanymi instytucjami. Firmy ubezpieczeniowe, banki, biura rachunkowe, doradcy podatkowi, notariusze, agenci kredytowi czy kantory… – wszystkie te podmioty muszą wdrożyć procedurę.

Proces wdrożenia AML w przedsiębiorstwie

Aby wdrożyć procedurę w swojej firmie, organ zarządzający musi wyznaczyć jedną osobę, która będzie za to odpowiedzialna – chyba, że jest to jednoosobowa działalność gospodarcza. Konieczne jest odbycie szkolenia wstępnego, opracowanie oceny ryzyka w działalności oraz stworzenie wewnętrznej procedury AML. W firmie powołany musi zostać również tzw. sygnalista, który będzie informował o wszelkich nieprawidłowościach.

Korzyści z przestrzegania obowiązków

Przestrzeganie szeregu obowiązków, związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy umożliwia zmniejszenie ryzyka oszustw oraz zwiększa bezpieczeństwo finansowe. Ponadto, przedsiębiorstwo przestrzegające obowiązków, chronione jest przed posądzeniem o uczestnictwo w zabronionych procederach. System iAML – czyli zestaw narzędzi, które wspomagają przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – pozwala na dokładną analizę AML w Twoim przedsiębiorstwie. Wdrażając go w swojej firmie, wypełniasz ustawowe obowiązki, jesteś wiarygodny, unikasz sankcji oraz kar.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *