VAT OSS to unijna procedura rozliczenia VAT, mająca ułatwić formalności i rozliczenia podatkowe. Czym dokładnie jest system OSS, kto może z niego skorzystać i w jaki sposób rozliczać w tym przypadku podatek?
VAT OSS – co to takiego?
System VAT OSS (Value Added Tax – One-Stop-Shop) to rozszerzenie procedury VAT-MOSS. Nowe przepisy rozszerzają ją o przepisy związane ze sprzedażą wysyłkową towarów dla podmiotów prywatnych z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. VAT OSS:
- pozwala na rozliczanie podatku VAT w polskim US;
- umożliwia składanie jednego formularza VAT obejmującego rozliczenie sprzedaży zagranicznej z wszystkich krajów UE, w których przedsiębiorca sprzedaje towary lub usługi;
- likwiduje obowiązek rejestracji do VAT w innym państwie członkowskim w razie przekroczenia limitu sprzedaży na odległość i ujednolica limit sprzedaży (wyznacza jeden obowiązujący próg).
VAT OSS ma na celu m.in. zwiększenie przejrzystości podatkowej, zmniejszenie ryzyka pomyłek oraz wzrost konkurencyjności dzięki łatwiejszemu dostępowi do rynków zagranicznych.
Kto może korzystać z VAT OSS?
Głównym celem wprowadzenia nowej procedury podatkowej jest uproszczenie rozliczania VAT-u dla przedsiębiorców, którzy świadczą usługi na terenie innych krajów członkowskich UE. Oznacza to, że z VAT OSS mogą korzystać:
- firmy z siedzibami w państwach członkowskich UE, dokonujące transgranicznych dostaw usług dla podmiotów fizycznych wyłącznie na terenie innego państwa członkowskiego UE niż to, w którym firma ma swoją siedzibę;
- firmy dokonujące sprzedaży towarów na odległość do krajów unijnych;
- przedsiębiorstwa bez siedziby w UE, ale sprzedające towary na odległość do nabywców z krajów unijnych;
- operatorzy elektronicznych interfejsów ułatwiających dostawę towarów, którzy dokonują sprzedaży towarów na odległość w UE i niektórych dostaw krajowych.
Jak zarejestrować się do VAT OSS?
Wszystkie kraje członkowskie UE udostępniły obywatelom specjalny serwis internetowy do rozliczeń zagranicznego podatku VAT. Każdy, kto chciałby zarejestrować się do VAT OSS w Polsce, może zrobić to przy użyciu portalu podatki.gov.pl. Rejestracji można dokonać do 10. dnia miesiąca po miesiącu, w którym miała miejsce dostawa. W tym celu należy uzupełnić deklarację VIU-R zawierającą m.in. firmowy NIP. Po wypełnieniu trafia ona bezpośrednio do urzędu skarbowego. W przypadku sprzedawców z siedzibami w Polsce właściwym organem jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Po weryfikacji zgłoszenia podatnik otrzymuje informację mailową o przyjęciu bądź odmowie przyjęcia do procedury OSS. W przypadku decyzji odmownej ma on prawo złożyć zażalenie do 7 dni od daty doręczenia informacji.
W jaki sposób rozliczać podatek VAT OSS?
Chcąc skorzystać z procedury VAT OSS, przedsiębiorca musi opodatkować sprzedaż stawką podatku VAT odpowiednią dla kraju nabywcy. Podatek rozlicza się w odrębnej deklaracji – VIU-D – która zostaje złożona do wspomnianego wyżej naczelnika. Deklaracje składane są jedynie za okresy kwartalne do końca miesiąca, który następuje po zakończonym kwartale.