JPK CIT – kogo dotyczy?

Szybka Faktura 11/11/2024 brak odpowiedzi
 

W związku z podpisanym przez Ministra Finansów rozporządzeniem z dnia 16 sierpnia 2024 roku podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych będą niebawem zobowiązani do raportowania JPK CIT. Kogo dokładnie będzie dotyczył obowiązek przesyłania nowej struktury organom podatkowym?

JPK CIT – co to takiego?

JPK CIT to jednolity plik kontrolny dla podatku dochodowego od osób prawnych. Składają się na niego pliki JPK_KR_PD, czyli rozszerzona forma pliku JPK_KR składanego już wcześniej przez podatników, oraz JPK_ST_KR – odpowiednik podatkowej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych oraz prawnych. Zawierają one informacje, które są niezbędne do rozliczenia podatku CIT, a także te związane ze środkami trwałymi oraz wartościami niematerialnymi i prawnymi, m.in.:

  • dane identyfikacyjne kontrahenta podatnika (oraz numer NIP, o ile taki posiada);
  • numer faktury w KSeF, o ile został on nadany;
  • informacje o środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych, np. na temat ich wytworzenia bądź nabycia;
  • znaczniki identyfikujące konta rachunkowe zgodnie ze specyfikacją z rozporządzenia;
  • informacje o różnicach występujących pomiędzy wynikiem bilansowym a podatkowym.

Przedsiębiorstwa podlegające podatkowi dochodowemu od osób prawnych będą zobowiązane do składania JPK_CIT w terminie do trzech miesięcy od zakończenia roku podatkowego.

Kogo dotyczy obowiązek składania JPK CIT?

Obowiązek składania JPK_CIT ma dotyczyć wszystkich przedsiębiorców, którzy podlegają podatkowi dochodowemu od osób prawnych:

  • za 2025 rok – podatkowych grup kapitałowych i podatników CIT, których wartość przychodów w poprzednim roku była wyższa niż 50 milionów euro (wysyłka w 2026 roku);
  • za 2026 rok – podatników CIT, którzy muszą przesyłać JPK_VAT (wysyłka w 2027 roku);
  • za rok 2027 – pozostałych podatników CIT (wysyłka w 2028 roku).

Czas, jaki pozostał do wdrożenia obowiązkowego JPK CIT, to idealny moment na przygotowanie firmy do planowanych zmian. Warto skupić się m.in. na analizie zgodności aktualnych procedur i nowych wymagań, przeszkoleniu personelu czy wyborze nowego systemu księgowego.

Kto będzie zwolniony z obowiązku raportowania JPK_CIT?

Do składania JPK CIT nie będą zobowiązani podatnicy, którzy podlegają zwolnieniu na podstawie art. 6 ust. 1 (z wyjątkiem fundacji rodzinnych) bądź prowadzą uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów. Obowiązek raportowania JPK CIT nie będzie dotyczył także podatników wyszczególnionych w art. 27a, którzy nie muszą sporządzać deklaracji, a ponadto – osiągają dochody wolne od podatku.

Co ma na celu wprowadzenie JPK CIT?

Wdrożenie obligatoryjnego JPK CIT ma na celu przede wszystkim wzrost efektywność kontroli podatkowej przez fiskusa. Nowy sposób raportowania ma także zagwarantować zgodność z przepisami i ułatwić organom skarbowym zwalczanie nadużyć podatkowych. Wiąże się on również z korzyściami dla samych przedsiębiorstw – m.in. redukcją błędów w rozliczeniach, wygodniejszą komunikacją z organami skarbowymi czy przyspieszeniem procesu składania zeznań CIT.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *