Cyfryzacja księgowości – na czym polega?

Szybka Faktura 05/10/2022 brak odpowiedzi
 

Cyfryzacja księgowości to dla tej branży duże ułatwienie. Niektórzy księgowi ceniący sobie tradycyjne rozwiązania uważają jednak, że nie jest to zmiana na lepsze. Na czym dokładnie polega cyfryzacja tej branży, co obejmuje i co oznacza dla biur rachunkowych?

Cyfryzacja księgowości – co oznacza dla księgowych?

Cyfryzacja księgowości, polegająca głównie na przejściu z danych papierowych na te w wersji elektronicznej, stała się już standardem. Zdecydowana większość polskich firm – bo aż 65% – decyduje się na współpracę z zewnętrznymi biurami rachunkowymi. Muszą one zatem dostosować się do nowych zasad związanych m.in. z procedurami działania. Cyfryzacja branży wpływa na poprawę standardów pracy księgowych i pozwala wyróżnić biuro na tle konkurencji działającej na „starych zasadach”. Wielu księgowych nie jest jednak zadowolonych z cyfryzacji. Ich obawy nie dotyczą bezpośrednio konieczności przejścia na elektroniczne rozwiązania, ale niejasnych przepisów oraz ich częstych aktualizacji. Wielu z nich mówi otwarcie także o potrzebie powstania aplikacji do rozliczania umów leasingowych czy weryfikatorów stosowania niższej stawki podatku VAT.

Digitalizacja dokumentów

Coraz więcej biur księgowych kieruje się nowoczesnym podejściem. Czymś, co znacząco usprawnia ich pracę, jest możliwość wystawiania faktur elektronicznych, opcja księgowania wyciągów bankowych i ogólna digitalizacja dokumentów. Przechowywanie i archiwizacja dokumentów w tradycyjnym biurze rachunkowym nie tylko była dla księgowych uciążliwa, ale i zajmowała mnóstwo miejsca w siedzibie. Co więcej, obieg elektroniczny zmniejsza ryzyko wystąpienia błędu czy zagubienia dokumentów i wpływa na łatwość zarządzania. Cyfryzacja księgowości wpłynęła także znacząco na oszczędność czasu księgowych i możliwość wykonywania obowiązków zawodowych z dowolnego miejsca. Manualne wprowadzanie danych do systemu to niezwykle czasochłonne zajęcie. Specjalne narzędzia online sprawiają jednak, że powoli staje się to przeszłością. Jednym z programów, które powinny zainteresować idących z duchem czasu księgowych, jest Szybka Faktura. Dzięki kilku pakietom do wyboru mogą oni wybrać opcję, która najbardziej usprawni ich pracę z klientami.

Komunikacja online

W związku z rozwojem technologii klienci oczekują od swoich księgowych wspomnianego już nowoczesnego podejścia do współpracy. W wyniku cyfryzacji księgowe i księgowi chwalą sobie lepszą komunikację ze swoimi klientami. Możliwość szybkiego wysyłania wiadomości e-mail znacząco przyspiesza i ułatwia kontakt – zwłaszcza w pilnych sytuacjach. Dzięki temu możliwa jest m.in. współpraca z klientami mieszkającymi nawet kilkaset kilometrów dalej. Ponadto biura księgowe mają do dyspozycji coraz więcej narzędzi komunikacyjnych online, które zaczynają wygrywać z tradycyjną pocztą elektroniczną.

W ciągu kilku następnych lat zjawisko cyfryzacji księgowości z pewnością rozwinie się jeszcze bardziej. Będąc księgowym, warto więc na bieżąco śledzić proces tych zmian i inwestować w kolejne rozwiązania – zdecydowanie przyciągnie to wielu nowych klientów.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *