Darowizna na walkę z Covid-19 – co warto wiedzieć?

program do faktur 06/01/2021 brak odpowiedzi
 

Tarcza antykryzysowa wprowadziła większe ulgi za darowiznę na walkę z COVID-19. Nowelizacja o PIT, CIT i ryczałcie wydłużyła okres ich obowiązywania. Sprawdź, na jakich zasadach i do kiedy możesz odliczyć taką darowiznę.

Odliczanie darowizn – tarcza antykryzysowa i nowelizacja

Tarcza antykryzysowa wprowadziła wyjątkowe traktowanie darowizn przekazanych na rzecz walki z koronawirusem. Umożliwiło to nie tylko odliczenie kwoty darowizny od podatku, ale także jego zmniejszenie. Przepisy obowiązywać miały do 30 września 2020, jednak ustawa nowelizująca z 28 listopada 2020 r. wydłużyła termin obowiązywania ulg.

Zgodnie z nowelizacją, wielkość odliczenia od darowizn jest równa:

  • Od 1 października do 31 grudnia 2020 – 200% wartości darowizny,
  • Od 1 stycznia do 31 marca 2021 – 150% wartości darowizny,
  • Od 1 kwietnia do końca miesiąca, w którym odwołany zostanie stan epidemii – 100% wartości darowizny.

Darowiznę na cele walki z koronawirusem można odliczyć nie tylko w zeznaniu rocznym, ale już w miesiącu, w którym ją dokonamy – odliczymy ją od podstawy obliczenia zaliczki na podatek dochodowy.

W celu rozliczenia wystarczy przedstawić dowód wpłacenia darowizny, który zawiera jej wysokość, dane darczyńcy oraz oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Komu przekazać darowiznę?

Wesprzeć można podmioty ujęte w wykazie Narodowego Funduszu Zdrowia. Obejmuje on m.in. szpitale, przychodnie, laboratoria medyczne, transport sanitarny, domy pomocy społecznej, domy dla matek z małoletnimi dziećmi i dla kobiet w ciąży, schroniska i noclegownie dla bezdomnych. Środki przekazać można również Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.

Kto może skorzystać z ulg?

Z odliczenia darowizn przekazanych na walkę z COVID-19 skorzystać mogą osoby fizyczne odprowadzające PIT i rozliczające się w formie ryczałtu, spółki opłacające podatek CIT i przedsiębiorcy odprowadzający PIT według skali, liniowy i ryczałt.

Jakie darowizny można odliczyć?

Darowizna może być oczywiście wsparciem finansowym, ale nie tylko. Przekazać można wszystko, co służyć będzie zwalczaniu pandemii COVID-19, a więc np.

  • Płyny do dezynfekcji
  • Maseczki
  • Fartuchy
  • Jedzenie
  • Koce, pościel i ręczniki
  • Sprzęt leczniczy.

Darowizny dla placówek oświatowych i organizacji pożytku publicznego

Do końca miesiąca, w którym zostanie odwołany stan epidemii, można też skorzystać z ulg podczas przekazywania darowizn w formie sprzętu (tabletów, laptopów, komputerów stacjonarnych, drukarek, itd.) dla placówek oświatowych i organizacji pożytku publicznego. Stosowana jest wówczas zerowa stawka VAT.

Oddanie krwi jako darowizna

Od podatku można także odliczyć darowiznę na cele krwiodawstwa. Dotyczy to podatników, którzy w danym roku podatkowym oddali krew lub osocze i zostali zarejestrowani jako honorowi dawcy krwi. Aby obliczyć wartość darowizny należy pomnożyć ilość krwi przez 130 zł za litr. Rocznie kobieta może oddać 2,7 litra krwi, mężczyzna – 1,8 litra. W przypadku oddawania osocza limit to 25 litrów. Ulga nie dotyczy osób, które rozliczają się podatkiem liniowym lub na zasadach karty podatkowej.

 

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *