Druga ciążą w okresie urlopu wychowawczego – czym to skutkuje?

program do faktur 17/11/2019 brak odpowiedzi
 

Niektóre kobiety decydują się na w miarę szybkie zajście w ciążę po pierwszej ciąży. Z jednej strony chcą przedłużyć w ten sposób pobyt w domu i pobyt z dziećmi, z drugiej zaś strony kierują nimi takie motywacje, jak mała różnica wieku między rodzeństwem, wspólne odpieluchowanie, a co za tym idzie, szybsze usamodzielnienie obydwojga dzieci, co sprawi, że będzie mogła wrócić do swobodnej aktywności zawodowej. Przy dłuższych różnicach wieku między dziećmi, kobieta dłużej musi zostać w domu i ma znacznie więcej pracy, ponieważ jedno dziecko jest już samodzielne, a drugie musi się dopiero tego uczyć. Dla wielu, bardzo ważną kwestią w tym temacie jest to, czy kolejny okres ciąży i zaraz po urodzeniu dziecka, będzie dla kobiety płatny. Czy otrzyma wynagrodzenie od swojego pracodawcy? Czy będzie mogła ponownie skorzystać z urlopu macierzyńskiego? Jak to wygląda w praktyce? Oto najważniejsze informacje.

Urlopy i zwolnienia ciężarnej i młodej matki

Na początek należy uściślić kilka spraw. Kobieta, która jest zatrudniona w oparciu o umowę o pracę i dowie się, że jest w ciąży, może do końca jej trwania zachować aktywność zawodową, jeżeli nie ma przeciwko temu przeciwwskazań medycznych. Jeżeli powinna jednak z większą uwagą zatroszczyć się o siebie, to powinna iść na zwolnienie lekarskie (L4) i zrezygnować na ten czas z aktywności zawodowej.

W czasie L4 otrzymuje wówczas zasiłek chorobowy. Jest on wypłacany aż do końca ciąży. Po jego zakończeniu, kobieta może zdecydować się na urlop macierzyński. Trwa on pół roku i może być przedłużony o kolejne pół roku. Jeżeli kobieta zdecyduje się na pół roku urlopu macierzyńskiego, wówczas otrzyma 100% średniej swojej pensji z ostatnich 12 miesięcy. Jeżeli będzie chciała ten urlop przedłużyć, wówczas otrzyma zaledwie 60% tej pensji. Gdy od razu złoży u pracodawcy wniosek o roczny urlop macierzyński, przez cały okres jego trwania otrzyma 80% pensji. 

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego może przejść na urlop wychowawczy. Zasadniczo jest to urlop bezpłatny. Kobieta zachowuje zatrudnienie, ale nie otrzymuje wynagrodzenia. Jeżeli rodzina ma trudną sytuację materialną, może zgłosić się do właściwego ośrodka pomocy społecznej, który, po analizie dokumentów może przyznać świadczenie na ten okres. Jest to zasiłek wychowawczy. Urlop wychowawczy trwa do trzech lat i może zostać przerwany w dowolnym momencie za zgodą pracodawcy lub też po uprzednim powiadomieniu pracodawcy. Powiadomienie to należy złożyć najpóźniej 30 dni przed planowanym powrotem. Można też przebywać na urlopie do jego zakończenia. 

Ciąża podczas urlopu wychowawczego

Może się tak zdarzyć, że kobieta, która jest na urlopie wychowawczym ponownie zajdzie w ciążę. Będąc w tej sytuacji może wykorzystać urlop do końca, ale przy kolejnym dziecku żadne świadczenia nie będą jej przysługiwały, a może też przerwać trwający właśnie urlop i wrócić do pracy, jeżeli stan zdrowia jej w tym nie przeszkadza. Co zrobić, by jak najkorzystniej dla siebie wyjść z tej sytuacji i zapewnić sobie wsparcie finansowe podczas kolejnej ciąży?

Najlepszym rozwiązaniem jest przerwanie urlopu i powrót do pracy. Jeżeli stan zdrowia na to nie pozwala, to powinno się wrócić do pracy na „jeden dzień”, a następnie udać się do lekarza po zwolnienie lekarskie z tytułu ciąży. Ważne, by najpierw nastąpił powrót do pracy, a dopiero w drugiej kolejności zwolnienie, w przeciwnym razie kobiecie nie będzie przysługiwało żadne wynagrodzenie. 

Jeżeli wróci do pracy i przedłoży L4, to otrzyma zasiłek chorobowy z tytułu ciąży, którego wartość zostanie wyliczona na podstawie ostatnich 12 miesięcy sprzed pierwszego L4 przy pierwszej ciąży. Wysokość zasiłku będzie wówczas równa 100% średniej pensji z dwunastu ostatnich miesięcy sprzed pierwszego zwolnienia. 

Po zakończeniu ciąży, kobieta może ponownie iść na urlop macierzyński, który również będzie płatny. Wartość wynagrodzenia będzie tak samo liczona jak podczas pierwszego urlopu macierzyńskiego. Po jego zakończeniu może znów pójść na urlop wychowawczy lub od razu wrócić do pracy. 

Jak widać, druga ciąża nie oznacza zamrożenia dochodów kobiety ciężarnej. Trzeba tylko wiedzieć, jak postąpić, by nie odciąć sobie możliwości ich uzyskania.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *