Eurowinieta – czym jest?

Szybka Faktura 13/06/2024 brak odpowiedzi
 

Eurowinieta, nazywana również winietą elektroniczną, umożliwia pojazdom ciężarowym o DMC powyżej 12 ton przejazd przez konkretne autostrady i drogi krajowe. Jej brak może się wiązać z wysoką karą pieniężną, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o jej wykupieniu. Co jeszcze warto wiedzieć o eurowinietach?

Eurowinieta – co to takiego?

Eurowinietą nazywa się elektroniczny system poboru opłat dla kierowców prowadzących samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 12 ton (z wyjątkiem autobusów). Opłata obowiązuje od lipca 1999 roku i została wprowadzona na podstawie unijnej Dyrektywy UE 1999/62. Stanowi ona jeden z ważniejszych elementów systemu transportowego niektórych krajów Europy. Eurowinietę nalicza się na konkretny okres – rok, miesiąc, tydzień lub jeden dzień – a jej koszt zależy m.in. od długości pobytu na terenie danego państwa.

Gdzie obowiązuje eurowinieta?

Eurowinieta potwierdza opłatę za przejazd przez autostrady oraz większość płatnych dróg krajowych i umożliwia legalny przewóz towarów po takich drogach. System obowiązuje na terytorium Holandii, Luksemburgu, Danii oraz Szwecji. W każdym z tych krajów panują niemal takie same zasady związane z poborem opłat – różnice można zauważyć jedynie w przypadku niektórych tuneli czy mostów, za przejazd po których wymagane są dodatkowe opłaty. Warto jednak wiedzieć, że Dania planuje likwidację systemu eurowiniet już od stycznia 2025 roku na rzecz podatku drogowego dla pojazdów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony.

Jak wykupić eurowinietę?

Eurowinieta musi zostać wykupiona przed wjazdem do państwa, w którym obowiązuje system. Wysokość opłaty jest zależna nie tylko od długości pobytu na terenie danego kraju, ale i od liczby osi pojazdu czy poziomu emisji spalin (Euro 0-6). Eurowinietę można zakupić:

  • za pośrednictwem Internetu (strona internetowa www.eurovignettes.eu) przy użyciu karty kredytowej, flotowej bądź paliwowej;
  • na stacji benzynowej;
  • w punkcie obsługi AGES;
  • w punkcie odprawy granicznej.

Podczas zakupu eurowiniety przez Internet należy podać takie informacje jak numer rejestracyjny samochodu, kraj rejestracji, norma emisji spalin, jaką spełnia pojazd czy liczba osi w aucie. W przypadku zakupu eurowiniety poprzez stronę internetową istnieje możliwość zapisania potwierdzenia opłaty w postaci pliku PDF, a następnie – wydrukowania dokumentu. Podczas przejazdu w Szwecji, Danii, Lukseburgu i Holandii nie trzeba jednak mieć przy sobie kopii potwierdzenia – wszystkie informacje widnieją bowiem w systemie elektronicznym. Mimo to po wykupieniu eurowiniety warto sprawdzić, czy opłata widnieje w historii na naszym rachunku bankowym. Potwierdzenie wykupienia nie trafia bowiem na adres mailowy.

Brak eurowiniety – konsekwencje dla kierowcy

Za przejazd drogą objętą opłatami bez eurowiniety kierowca może otrzymać karę w wysokości kilkuset euro – a w razie negatywnego rozstrzygnięcia sądowego nawet do kilku tysięcy. Najniższa kara na terenie Danii jest wyższa niż opłata za najdroższą miesięczną taryfę – europejscy przedsiębiorcy z sektora transportu powinni zatem zawsze pamiętać o wykupieniu eurowiniety.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *