Firma rodzinna – czy warto?

Szybka Faktura 07/01/2022 brak odpowiedzi
 

Zakładanie wspólnego rodzinnego biznesu to pomysł, który rozważa coraz więcej Polaków. Według nich, prowadzenie firmy wraz z członkami rodziny jest znacznym ułatwieniem. Sprawdźmy więc, czym dokładnie jest firma rodzinna oraz jakie są jej plusy i minusy.

Czym jest firma rodzinna?

Według definicji, przedsiębiorstwo rodzinne jest podmiotem, w którym pracuje minimum dwóch członków rodziny właścicieli lub spokrewnionych z nią osób. Co najmniej jedna z nich ma wówczas wpływ na zarządzanie firmą, a 50% udziałów należy do rodziny. Działalność tego rodzaju powinna być oparta na rodzinnych więziach i mieć na celu wspólne zarządzanie, własności oraz odpowiedzialność. Biznesy rodzinne bardzo często przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Najczęściej są one związane z branżą medyczną, prawniczą, samochodową czy kosmetyczną. Znane polskie firmy rodzinne, przekazywane z pokolenia na pokolenie, to m.in. Koral, Grycan czy Ziaja.

Plusy firmy rodzinnej

Prowadzenie wspólnego rodzinnego biznesu wiąże się z szeregiem zalet. Jedną z nich jest zaufanie między pracownikami – w końcu to członkowie tej samej rodziny. Pracownicy znają się więc nawzajem i są w stanie przewidzieć wzajemne zachowania. Tym samym, rodzinne biznesy dają znacznie większe poczucie bezpieczeństwa. Dużym plusem rodzinnej firmy jest też wyznawanie podobnych wartości, które wpływają na jej prowadzenie. Podobne spojrzenie na pewne sprawy – np. misję przedsiębiorstwa – znacząco ułatwia pracę. Rodzinne biznesy zazwyczaj cechuje także długowieczność – dzięki temu członkowie kolejnych pokoleń mają zapewnione miejsca pracy. Właściciele rodzinnych firm czują także większą odpowiedzialność za wykonywane obowiązki. Mają wówczas świadomość, że ponoszą ją przed własnymi krewnymi, a nie tylko „obcymi” pracownikami. Współpracując z osobami z rodziny, pracownicy są jeszcze bardziej zaangażowani, solidarni i z większą łatwością mówią o swoich pomysłach. Wzajemna otwartość członków rodziny może być bardzo pomocna podczas realizowania różnego rodzaju projektów.

Minusy firmy rodzinnej

Rodzinna firma to nie tylko same plusy – jak każda działalność, ma także swoje wady. Może się zdarzyć, że w przypadku wystąpienia sytuacji konfliktowej, jest ona przenoszona także do domu. Konflikty mogą tym samym wpływać na prywatne relacje. Ponadto, z czasem może zacząć zacierać się granica między życiem prywatnym a pracą. Pracując w rodzinnej firmie możemy zbyt wiele czasu poświęcać rozmowom na tematy biznesowe, zamiast skupić się też na tych prywatnych. Członków rodziny w pewnym momencie możemy zacząć traktować bardziej jako współpracowników niż bliskich – to kolejne „zagrożenie” związanie z rodzinną firmą. Angażując się w działalność rodzinnej marki, warto więc stale dbać o work-life balance. Nie jest bowiem trudno go zaburzyć! Jednym z minusów firmy rodzinnej jest również problem w obiektywnej ocenie pracowników – mając świadomość, że są oni członkami rodziny, nie chcemy urazić ich uwagą, którą bez obaw podzielilibyśmy się z obcym pracownikiem.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *